Orbán menekül a zsidó szervezet elől

  • narancs.hu
  • 2014. február 20.

Hírnarancs

Ukrajnában emberek halnak meg, Magyarországon a szabad választás intézménye múlik kifele, és van egy sunyi miniszterelnökünk.

Harmadik napja tartanak a véres összecsapások Kijevben, a halottak száma már bőven 100 fölötti. Janukovics elnök és a tüntetők közötti tegnapi megállapodás – a rohamrendőrök nem támadnak a demonstrálókra, és utóbbiak is tartózkodnak az erőszakos cselekedetektől – reggelre értelmét vesztette. Teljes a káosz, orvlövészek lőnek a demonstrálókra, a kormányellenes erők radikálisai nem hajlandók semmiféle tűzszünetre. Mindeközben újabb és újabb hírek érkeznek a kormányzó hatalom erodálódásáról: parlamenti képviselők lépnek ki a Régiók Pártjából, megyei és önkormányzati vezetők, komplett testületek fordulnak szembe a központi hatalommal, rendőrök, katonák esküdnek föl „a népre”. Az uniótól bágyadt „felszólításokon” túl másra egyelőre nem futotta, és mivel Ukrajna nem a Balkán, ezért Oroszország miatt az Egyesült Államok sem fog oly határozottsággal fellépni, mint hajdanán (ha jócskán megkésve is) a Milošević-rezsim ellen, vagyis a folyamat végét nem látni, de a kilátások – hogy az országot a Nyugat a sorsára, azaz az orosz érdekszférában hagyja – meglehetősen borúsak.

false

Itthon a kormány a választások utánra halasztaná a német megszállási emlékmű felállítását, és ennek jegyében Orbán Viktor is úgy válaszolt a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szervezetének (Mazsihisz), hogy a szervezet felvetéseire érdemben nem reagált. Indoklása szerint kampány van, és ilyenkor nem lehet higgadtan tárgyalni, ezért – javasolja – térjenek vissza a témára a mindenki számára megújulást hozó húsvéti ünnepek után. A választások előtt tehát Orbán nem akarja napirenden tartani az ügyet: a szélsőjobbnak az emlékmű belengetésével megtette e maga gesztusát, de a nemzetközi botrányt – egyelőre – láthatóan kerülné. Pedig napirenden marad a téma: a legnagyobb hazai zsidó szervezet, a Mazsihisz ma este ismét megerősítette, hogy nem vesz részt a holokausztév állami megemlékezésein.

Némi zavar támadt az erőben: Baján pártütőket kellett kizárni a Fideszből, Kövér László miskolci előadása pedig az előjelek alapján olyannyira nem érdekelt senkit, hogy a jogi kar dékánjának kétszer is figyelmeztetnie kellett az oktatókat arra, hogyan lehetne elérni a kívánt létszámú hallgatóságot.

A választásokra kialakított informatikai rendszer a választókerületi munkaállomásokról nem érhető el – erről tájékoztatta a fővárosi választási iroda helyettes vezetője több kerület jegyzőjét; a levelet az index.hu hozta nyilvánosságra. Molnár Csaba (DK) szerint rövid idő leforgása alatt annyi baki történt (például az ellenzéki ajánlóíveket nem sikerült helyesen kinyomtatni több választókörzetben is), ami fölveti a szándékosság gyanúját.

Ha már választás és Kövér László – emlékeznek arra a hajdani Fidesz-választmányi szavazásra (1992), amelyen élesben próbálták ki Kövér leleményét, az utólag is beazonosítható titkos szavazást? Ez most csak úgy eszünkbe jutott, nosztalgiázunk.

Három év után megszűnt Geréb Ágnes házi őrizete, de Pest megyét nem hagyhatja el. Geréb Ágnes büntetőügye 2012 decemberében kezdődött, és jelenleg is tart: felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítással, kuruzslással és háromrendbeli, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetéssel vádolják. Geréb Ágnest egyébként 2012 februárjában négy otthon szüléses ügy miatt halált okozó veszélyeztetés, valamint maradandó fogyatékosságot okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés miatt jogerősen két év letöltendő fogházbüntetésre ítélték, továbbá tíz évre eltiltották szakmája gyakorlásától.

Elhunyt a kortárs magyar irodalom jeles alakja, Borbély Szilárd költő, író, tanár (1964–2014).

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.