Egy hét kultúra 2021/25.

  • Narancs
  • 2021. június 23.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt.

MUCHA Prága visszaküldi Alfons Mucha Szláv eposz című alkotásának óriás festményeit a dél-morvaországi Moravský Krumlovba. A cseh festő szláv történelmet megörökítő festményciklusának sorsáról annak ellenére nehezen döntöttek, hogy Mucha eleve Prága városának készítette a képeket, ő maga ajándékozta a városnak még 1928-ban. A festő azonban mindezt azzal a reménnyel tette, hogy ott majd méltó helyet, sőt saját múzeumot talál a műveknek. Mivel ez nem történt meg, a húsz nagy méretű vászonból álló sorozat a hatvanas években Moravský Krumlovba került, ahol bő négy évtized alatt a helyi turizmus és kulturális élet jelképe lett. Prága önkormányzata azonban 2010-ben újra magához vette a képeket, de sokáig egyáltalán nem állították ki azokat. Eközben John Mucha, a festő unokája megpróbálta visszaperelni a várostól a festmények tulajdonjogát, sikertelenül. A sokévnyi huzavona után azonban most Prága városa úgy döntött, a képeket öt évre kölcsönadják Moravský Krumlovnak, így újra ott lesznek kiállítva. Prága ígérete szerint ez idő alatt tényleg megtalálják a monumentális ciklus megfelelő helyét. Mucha alkotásainak nemcsak a mérete a különlegessége (a sorozat 6×8 méteres darabokból áll), a festő évekig vázlatokat és fényképeket készített, miközben beutazta a térséget Oroszországtól Lengyelországon keresztül a Balkánig, hogy a képeken megörökíthesse a szláv népek történelmi pillanatait. Magát a ciklust 1912 és 1926 között festette meg, a Zbiroh-kastélyban bérelt műtermében.

ANNECY A fesztivál díjazottjainak bejelentésével zárta idei programját június 19-én az Annecy International Animated Film Festival. Az animációs filmek egyik legjelentősebb szemléjén magyar alkotást is díjaztak: Mostoha Marcell (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) Avant (Előre) című rövid, rajzos, közel négyperces, absztrakt animációja a diplomafilmek versenyében szerezte meg a zsűri kitüntetését; a kategória fődíját, a Kristály-díjat pedig a kínai Hippocampus című rajzanimáció kapta. A szemle egész estés animációs filmeknek járó Kristály-díját Jonas Poher Rasmussen filmje, a dán–francia–norvég–svéd koprodukcióban készült Flee (Menekülés) nyerte. A legjobb rövid animációs film díját Samuel Patthey és Silvain Monney Écorce (Kéreg) című tollrajzos filmjének ítélték.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.