Egy hét kultúra 2022/21.

  • Narancs
  • 2022. május 25.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

TORONY Maurer Dóra alkotása borítja az idei nyáron a bécsi Ringturmot. A Vienna Insurance Group (VIG) székházaként működő 73 méter magas épületet 2006 óta minden évben egy kortárs műalkotással díszítik. A művészeti projekt csak tavaly szakadt meg, a pandémia miatt ugyanis elmaradt az épület becsomagolása, az idén viszont már minden a szokásos rend szerint mehetett. A 4 ezer négyzetméteres műalkotás elkészítésére a Bécsben és Budapesten is élő magyar képzőművészt, Maurer Dórát kérték fel. A kifejezetten az épületre készített, Együtt című kép a művészre jellemző, összekapcsolódó geometrikus mintákkal operál. A műről Maurer azt nyilatkozta, hogy a különböző színek egymásba fonódása Közép-Európa polifóniájára is utal, a Wiener Städtische Versicherungsverein közleménye pedig azt emelte ki, hogy Európának a vírushelyzet és a háborús megpróbáltatások által átalakított helyzetében az alkotással világos üzenetet szeretnének közvetíteni a szolidaritás és az összetartozás fontosságáról. A Ringturm a tervek szerint egészen szeptember végéig viselheti magán a színpompás művet.

 

MÍTOSZ Az elsősorban Trója felfedezéséről híressé vált Heinrich Schliemann születésének 200. évfordulójára, Schliemanns Welten: Sein Leben. Seine Entdeckungen. Sein Mythos címen rendeztek nagyszabású páros kiállítást a berlini James-Simon-Galerie-ben és a Neues Museumban. Az előbbiben látható kiállításrész Heinrich Schliemann életének első felével foglalkozik, a Neues Museum pedig Schliemann régészeti munkásságára összpontosít, és a mükénéi királyi sírokból, illetve a trójai gyűjteményből származó leleteket is bemutatja. A tárlatokon mintegy 700 tárgyon keresztül ismerhetik meg a látogatók az 1822 és 1890 között élt német régész, üzletember, kozmopolita és író kalandos életét és munkásságát. A kiállítás készítői természetesen azt sem felejtették el, hogy kritikával kezeljék és mutassák be Schliemann korának archeológiai módszereit, és magának Schliemannak – mára erősen szakmaiatlannak tartott – „feltáró munkáját”.

 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.