Egy hét kultúra 2022/30.

  • Narancs
  • 2022. július 27.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

TENGER Rijekában közös magyar–horvát tárlaton mutatja be a Muzej grada Rijeke a város 1868 és 1918 közötti történetét. A modern Fiume születése, 1868–1918 című kiállítás a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum és a rijekai városi múzeum együttműködésében jött létre, fókuszában pedig a kikötőváros Osztrák–Magyar Monarchia alatti szerepe áll. A szeptember 13-ig nyitva tartó kiállításon több mint 200 műtárgyon keresztül mutatják be, milyen szerepet töltött be a város fejlődésében a hajózás, a kereskedelem, a turizmus, és azt, hogyan határozta meg a magyar és horvát kultúra találkozása a város arculatát. A kiállított tárgyak közül a legérdekesebbek talán azok a hajómodellek, amelyeket még Fiumében készítettek az 1896-os budapesti világkiállításra, és amelyek most először láthatók együtt a megalkotásuk helyszínén.

 

WAGNER Július 25-én megnyitott az idei Bayreuther Festspiele. A szeptember 1-jéig tartó fesztivál a Roland Schwab által rendezett Trisztán és Izolda előadással indult, amelyet Markus Poschner vezényelt, a szereposztásban többek között Stephen Goulddal és Catherine Fosterrel. A fesztivál következő nagy dobásának a Ring-produkció számít majd, amelyet Cornelius Meister vezényletében adnak elő, négy estén keresztül. Az előadásokban olyan szereplőket láthat-hallhat a közönség, mint Egils Silins, Daniel Kirch és Olafur Sigurdarson. A július 31-én, augusztus 1-jén, 3-án és 5-én sorra kerülő ciklust szerencsére nemcsak élőben lehet meghallgatni, hanem online is, a BR-Klassik rádiónak köszönhetően, illetve Az istenek alkonyát augusztus 5-én a BR-Klassik Concert honlapjának videóközvetítésén is követni lehet.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)