Egy hét kultúra 2022/33.

  • Narancs
  • 2022. augusztus 17.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

SOÁ Vándorkiállításként indítja útjára a tavaly létrehozott nagy sikerű tárlatát a Haus der Geschichte Österreich. A Das Wiener Modell der Radikalisierung. Österreich und die Shoah című kiállítás a rasszizmus és a radikalizáció elleni harc fontosságára hívja fel a figyelmet, első állomása pedig Budapest lesz. A magyarul A radikalizáció bécsi modellje. Ausztria és a soa címen futó tárlat a budapesti Holokauszt Emlékközpontban lesz látható augusztus 23-tól. A kiállítás azt mutatja be, hogyan vált Bécs az Anschluss után az antiszemita politika és a zsidók üldözésének kísérleti terepévé. A neves kurátorok által összeállított anyag végigköveti, hogyan hozta létre 1938-ban Adolf Eichmann Bécsben a Zentralstelle für jüdische Auswanderungot (a Zsidó Kivándorlás Központi Hivatalát), amely aztán 1941-ben kidolgozta a zsidók szegregálásának és haláltáborokba deportálásának „modelljét”. A tárlat rámutat arra, miként vált rendszerszintű gépezetté az antiszemitizmus, és az egyéni sorsok bemutatásával felvillantja az ellenállás, az egymásért kiállás példáit is.

 

SZIRÉNEK Különleges antik szoboregyüttest szolgáltat vissza a Los Angeles-i J. Paul Getty Museum Olaszországnak. Az ülő Orfeuszt és két szirént mintázó, életnagyságú, kitűnő állapotban lévő, i. e. 300-ra datált három terrakottafigurát valószínűleg még a hetvenes években csempészték illegálisan Amerikába, és egy nemrég lezajlott tárgyaláson bizonyították be, hogy azok jogszerűen nem is lehetnének a Getty Museum tulajdonában. Az intézmény így kénytelen visszajuttatni a műveket eredeti helyükre. A tervek szerint az alkotásokat szeptemberben szállítják Rómába, ahol először várhatóan a nemrég pont az ilyen tárgyak bemutatására létesített Museo dell’Arte Salvatában lesznek kiállítva.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.