Egy hét kultúra 2022/34.

  • Narancs
  • 2022. augusztus 24.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

HAMISÍTVÁNY Egy eddig eredetinek tartott Galilei-kéziratról derült ki, hogy 20. századi hamisítvány. A University of Michigan könyvtárának tulajdonában álló, 17. századiként ismert dokumentumot kivételes kincsként kezelték mindeddig, ugyanis azon olyan vázlatok és jegyzetek szerepelnek, amelyekkel Galileo Galilei nagy felfedezését bizonyítja, miszerint a Föld nem a világunk középpontja. A kézirat eredetisége egy nemrég futó vizsgálat során vált kérdésessé, amikor Nick Wilding, a csillagász életéről szóló könyvön dolgozó történész több furcsaságra is figyelmes lett. Például arra, hogy 1934 előtt egyetlen utalás sincs a dokumentum létezésére az olasz levéltárakban. A másik gyanús jelenség ennél is perdöntőbb volt: a kézirat két, néhány hónapos különbséggel íródott része ugyanis ugyanolyan tintával készült, színe egységes. A kéziratot ráadásul az 1930-as években Pietro Maffi pisai érsek hitelesítette másik két olyan „Galilei-dokumentum” alapján, amelyekről mostanra már tudott, hogy a hírhedt 20. századi milánói hamisítótól, Tobia Nicotrától származtak. A jelek után az egyetem alaposabb vizsgálatra küldte a dokumentumot, ennek során aztán a vízjel azonosítása megadta a végső bizonyítékot. Utóbbiról kiderült, hogy azt csupán 1770 után, azaz jó 150 évvel Galilei halála után kezdték használni. A dokumentum hamissága nem érinti eddigi tudásunkat Galilei felfedezéséről, hiszen az más művekben bőségesen dokumentált, viszont segít kisimítani a csillagászról való ismereteinket, ugyanis a – mára már igazoltan hamis – kéziratban szereplő érvek zavarosságát eddig nem tudták mivel magyarázni a tudósok.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.