Egy hét kultúra 2022/45.

  • Narancs
  • 2022. november 9.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

TÉVEDÉS Hetvenöt év után derült ki Piet Mondrian New York City I (1942) című festményéről, hogy mindeddig fejjel lefelé állították ki. Ezt a képnek otthont adó Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen jelentette be. A Mondrian. Evolution című tárlatot előkészítő művészettörténész és kurátor, Susanne Meyer-Büser figyelt fel arra, hogy Mondrian egy másik művén, amelynek a szóban forgó alkotás valószínűleg egy befejezetlen változata, a sűrűsödő, megvastagodó vonalak épp a kép tetején találhatók, nem pedig az alján. A hibát erősíti az is, hogy egy 1944-ben készült fényképen az adott kép fordítva látható a mostani felhelyezéshez képest. Ezután a mű 1945-ben már elforgatva került fel a MoMA falára, majd így is maradt, amikor a kép 1980-ban az észak-rajna-vesztfáliai múzeum kiállítási darabja lett. A hibára ugyan most fény derült, de a festményt továbbra sem fogják megfordítani, ugyanis úgy gondolják, az átforgatás ennyi év után károkat tehetne benne, ráadásul a tévedés már hozzátartozik a mű befogadástörténetéhez is.

 

KÖNYV Brigitte Giraud regénye, a Vivre vite (Gyorsan élni) nyerte el a 2022-es Goncourt-díjat. A legrangosabb francia irodalmi elismerést még 1903-ban alapították, és többek közt olyan szerzőket jutalmaztak vele, mint Marcel Proust és Simone de Beauvoir. A díjjal jelképes, mindössze 10 eurós pénzjutalom jár. Az idei díjazott Brigitte Giraud 1960-ban született az akkor még Franciaországhoz tartozó Algériában. Az egyetemen angol, arab és német nyelvi tanulmányokat végzett írónő eredetileg fordítónak készült, de végül kiadói szerkesztőként és újságíróként kezdett dolgozni. Pályáját és életét férjének 1999-ben bekövetkezett halála határozta meg, ekkor kezdett novellákat írni, és ezt a tragédiát dolgozza fel – immár húsz év távlatából – a most díjat nyert regénye is. A körülbelül 200 oldalas mű kerüli a drámai pátoszt, és sok humorral vegyítve meséli el a férje motorbalesetéig vezető legapróbb, leghétköznapibb események és döntések sorát. Brigitte Giraud-nak eddig tizenegy kötete jelent meg, regények és novellák egyaránt, eddig egy könyve, a Nem ér annyit a szerelem jelent meg magyarul, 2008-ban.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.