Egy hét kultúra 2022/6.

  • Narancs
  • 2022. február 9.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

DOKTOR Megszavazták, hogy új szobor kerüljön Padova híres terére, a Prato della Valléra. Európa egyik legnagyobb terén eredetileg 88 szobor állított emléket a város és az egyetem hírnevét öregbítő személyeknek, de csak férfiaknak. A most megszavazott javaslat szerint azonban itt az ideje nőkkel bővíteni a híres személyek sorát. Erre hely is lenne, ugyanis mára tízzel kevesebb alkotás maradt meg. Több velencei dózsét ábrázoló szobrot még Napóleon romboltatott le, ezek helyére néhány esetben obeliszkek kerültek, néhány esetben üresen maradt a helyük. Ezt az üresedést felhasználva kerülhet többek közt Girolamo Savonarola, Galileo Galilei, Andrea Mantegna, Petrarca és Tasso mellé a padovai Elena Lucrezia Cornaro Piscopia szobra, aki a világon először szerzett nőként doktori fokozatot, méghozzá a Padovai Egyetem filozófiai fakultásán, 1678-ban. A szobor állításának ötletét nagy vita kísérte, ugyanis sokan úgy vélik, hogy inkonzisztens a szobor utólagos beillesztése. A projektet ellenzők közül van, aki szerint a tér lerombolt szobrainak helyét üresen kellene hagyni, hogy megőrizze a napóleoni pusztítás emlékét, míg van olyan vélemény, amely szerint egyszerűen elegendő az, hogy az egyetem területén már van szobra Piscopiának. A kérelmezők viszont úgy gondolják, a tér fontos szerepet tölt be a helyiek életében és kollektív emlékezetében, ezért kiemelkedő jelentősége lenne annak, hogy ne csak férfiaknak állítson emléket.

 

CSÓK A bécsi Belvedere is beszállt az NFT-lázba, és mi mást is állítanának a digitális műalkotás-kereskedelem fókuszába, mint Gustav Klimt A csók című remekét. A rendhagyó projektben a festmény digitális mását 10 ezer részletre osztották fel, ezek pedig egyenként 1850 euróért találhattak gazdára. A digitális feldarabolás az ötletgazdák szerint izgalmas játékot jelent, hiszen minden egyes részlet különálló motívumként és a nagy egész részeként is helytállhat. A különleges akciót mindemellett a Valentin-naphoz kötötték, a blokklánc alapú hitelesítésbe bevont képdarabok február 14-ére válnak elérhetővé. Ezzel a Belvedere kimondott szándéka volt, hogy ne csak a műgyűjtőket célozzák: a digitális műrészleteket ugyanis – borsos árú ajándékként – egy szívüknek kedves személynek dedikáltan is megvásárolhatták az érdeklődők.

 

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.