Egy hét kultúra 2023/2.

  • Narancs
  • 2023. január 11.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

KÖNYV + TÁR Féléves restaurálás után, január 1-jén újra megnyitották az Österreichische Nationalbibliothek díszes könyvtártermét. A 300 éves barokk Prunksaalt és a Hofburg önálló épületrészeként működő udvari könyvtárat még VI. Károly építtette, akinek szobra ma is a terem középpontjában áll. Az emlékművet négy velencei glóbusz veszi körül, körben pedig könyvespolcokon helyezkedik el a mintegy kétszázezer példányt számláló, impozáns régi könyves gyűjtemény, amely 1501 és 1850 között készült köteteket tartalmaz. A falakat és a harminc méter magas központi kupolát allegorikus freskók díszítik. Az elmúlt hónapokban mintegy kilencven restaurátor dolgozott azon, hogy rendbe hozzák a díszítőelemek aranyozását, a stukkókat, a márvány- és kőfaragványokat, mindemellett komoly munkával járt a mintegy 128 elemből álló történelmi fa könyvespolcrendszer javítása is. Aki Bécsben jár, annak mindenképpen érdemes megcsodálnia az eredményt, de aki csak otthonról lesne be a kivételes könyvtárba, az is megteheti az ÖNB honlapján (onb.ac.at) keresztül, ahol részletes fotódokumentáció mutatja be a restaurálás folyamatát, valamint virtuális séta teszi lehetővé a Prunksaal megismerését.

 

FILM + HÁZ Január 7-én, születésének 150. évfordulóját ünnepelve emlékházat avattak a magyar származású filmes, Adolf Zukor tiszteletére szülőfalujában, Ricsén. A múzeumként működő ház célja a megnyitón elhangzottak szerint az, hogy a Hollywood születésénél is bábáskodó producer munkássága Magyarországon is méltó emléket kapjon. Az 1873-ban született Zukor 18 évesen vándorolt ki az Egyesült Államokba. Néhány év alatt ismert szőrmeruha-tervező lett, ekkor látta meg egy filmtervben a befektetési lehetőséget, és beszállt az akkor épp csak ébredező moziiparba. 1914-ben már saját filmkészítői csapata volt, mozija a Broadway-n, 1916-ban pedig néhány társával együtt megalapította a Paramount Pictures filmstúdiót, akkor még Paramount Famous Lasky Corporation néven.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.