Egy hét kultúra 2023/2.

  • Narancs
  • 2023. január 11.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

KÖNYV + TÁR Féléves restaurálás után, január 1-jén újra megnyitották az Österreichische Nationalbibliothek díszes könyvtártermét. A 300 éves barokk Prunksaalt és a Hofburg önálló épületrészeként működő udvari könyvtárat még VI. Károly építtette, akinek szobra ma is a terem középpontjában áll. Az emlékművet négy velencei glóbusz veszi körül, körben pedig könyvespolcokon helyezkedik el a mintegy kétszázezer példányt számláló, impozáns régi könyves gyűjtemény, amely 1501 és 1850 között készült köteteket tartalmaz. A falakat és a harminc méter magas központi kupolát allegorikus freskók díszítik. Az elmúlt hónapokban mintegy kilencven restaurátor dolgozott azon, hogy rendbe hozzák a díszítőelemek aranyozását, a stukkókat, a márvány- és kőfaragványokat, mindemellett komoly munkával járt a mintegy 128 elemből álló történelmi fa könyvespolcrendszer javítása is. Aki Bécsben jár, annak mindenképpen érdemes megcsodálnia az eredményt, de aki csak otthonról lesne be a kivételes könyvtárba, az is megteheti az ÖNB honlapján (onb.ac.at) keresztül, ahol részletes fotódokumentáció mutatja be a restaurálás folyamatát, valamint virtuális séta teszi lehetővé a Prunksaal megismerését.

 

FILM + HÁZ Január 7-én, születésének 150. évfordulóját ünnepelve emlékházat avattak a magyar származású filmes, Adolf Zukor tiszteletére szülőfalujában, Ricsén. A múzeumként működő ház célja a megnyitón elhangzottak szerint az, hogy a Hollywood születésénél is bábáskodó producer munkássága Magyarországon is méltó emléket kapjon. Az 1873-ban született Zukor 18 évesen vándorolt ki az Egyesült Államokba. Néhány év alatt ismert szőrmeruha-tervező lett, ekkor látta meg egy filmtervben a befektetési lehetőséget, és beszállt az akkor épp csak ébredező moziiparba. 1914-ben már saját filmkészítői csapata volt, mozija a Broadway-n, 1916-ban pedig néhány társával együtt megalapította a Paramount Pictures filmstúdiót, akkor még Paramount Famous Lasky Corporation néven.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.