Egy hét tudomány 2023/2.

  • Narancs
  • 2023. január 11.

Interaktív

Rövid hírek: cápa, béka, madár...

SZŐR Egy új kutatás rekonstruálta, hogyan veszítették el az anatómiailag modern emberek (homo sapiens) testszőrzetük jó részét – az eredményekről az eLife folyóirat számolt be. A University of Pittsburgh és a University of Utah tudósai különböző emlősfajok genomját vizsgálták át, eközben számos olyan fehérjekódoló gént és nem kódoló régiót azonosítottak, amelyek megmagyarázhatják, hogyan alakult ki a szőrmentesség némely emlősfajoknál. Közismert, hogy az emberen kívül a tengeri emlősök egy része, például a cetfélék, delfinek, de a szárazföldi emlősök közül is az elefántok vagy a csupasz turkálók is többé-kevésbé szőrmentesek. Ezen állatok közös ősei, evolúciós felmenői zömmel maguk is határozottan szőrösek voltak, ami bizonyítja, hogy a szőrmentesség az evolúció során többször, egymástól függetlenül is kialakult. A kutatási célok érdekében olyan új számítógépes módszert fejlesztettek ki, amellyel egyszerre több száz régiót tudnak összehasonlítani a megvizsgált emlősfajok genomjában. A vizsgálat során összesen majdnem 20 ezer gént és a fajok DNS-ében megőrződött mintegy 344 ezer szabályozó régiót elemeztek.

 

JÉG Rekordmértékben csökkent a sarkvidéki jég kiterjedése az Antarktisz körül idén december végére – globálisan nézve, mindkét sarkvidéket tekintve a sarkijég-anomália 3 millió négyzetkilométert tesz ki, ami azt jelenti, hogy valószínűleg most a legkisebb a tengerjég kiterjedése a mérések kezdete óta. Hosszabb távon ennek dacára az Antarktisz körül egyelőre még gyarapszik a jég mennyisége (évtizedenként 1,7 százalékkal), ellentétben az Északi-sarkvidéken tapasztaltakkal (ahol egy évtized alatt 4 százalékkal csökkent a jég átlagos kiterjedése). A tengerjég csökkenése azért is ad okot aggodalomra, mivel a csökkenő albedó, azaz fényvisszaverő képesség miatt jelentkező pozitív visszacsatolás az északi féltekén már eddig is növelte az átlaghőmérsékletet (ami miatt még több jég olvad el). A két sarkvidéken különböző tengeri és légköri áramlási rendszerek alakultak ki, annak köszönhetően, hogy például az Északi-sarkvidéket a többé-kevésbé jég borította Jeges-tenger uralja, amelyet kiterjedt szárazföldek vesznek körül (közöttük a zömmel örökké fagyott Grönland). Ezzel szemben az Antarktisz maga egy vastag jégpáncéllal borított kontinens, amelyet mindenhonnan tenger és ezzel együtt az év nagyobb részében tengerjég vesz körül. A tengeri jégtakaró délen minden évben sokkal nagyobb mértékben olvad el, mint északon.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.