Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

Egy hét kultúra 2023/24.

  • Narancs
  • 2023. június 14.

Interaktív

ART BASEL Ladik Katalin korai művészetét bemutató kiállításával a magyar acb Galéria is képviselteti magát a június 15-én kezdődött svájci Art Basel művészeti vásáron. A Test mint hang, kép mint hangzás című tárlat az Art Basel Features szekciójának D 12 standján látható. Az 1942-ben született Ladik Katalin a jugoszláv és magyar neoavantgárd művészetben egyaránt aktív performance-művészként vált ismertté, vizuális és hangköltészete, performance-ai a test és a nyelv, a hang és a vizualitás intermediális újraértelmezésén alapulnak. Az acb Galéria válogatása a műfaji kölcsönhatásokra, elsősorban a korai kollázsokra, partitúrákra és fotóperformance-okra összpontosít az 1960-as évektől az 1970-es évek végéig. A kollázsok kottaként, a vizuális költemények hangzó betűként vagy szövegként fogalmazódnak meg Ladik alkotásaiban, míg a performance-ok során a művész teste a hang által válik az önkifejezés elsődleges csatornájává. Ugyancsak az acb Galéria által képviselve mutatkozik be a nemzetközi vásáron a boszniai születésű Selma Selman is, aki az Art Basel Unlimited szekciójában Ismeretlen motorok címmel változtatja művészetté a gépeket.

KACSÁK Két 18 méter magas felfújható gumikacsa érkezett a hongkongi Victoria kikötőbe június 9-én. A Double Duck névre keresztelt installáció Florentijn Hofman holland művész alkotása, aki a 2007-ben útjára indított Rubber Duck-sorozat részeként a világ számos nagyvárosában bemutatta már a hatalmas sárga kacsákat. A nagyszabású projekt tíz évvel ezelőtt már egyszer eljutott Hongkongba, igaz, akkor csak egy felfújható szobor úszkált a kikötőben. 2013-ban azonban egy kacsa is elég volt ahhoz, hogy kiváltsa Peking rosszallását, különösen azután, hogy az internetezők gumikacsákra cserélték a tankokat a Tienanmen téri tüntetés leveréséről készült híres fényképen. Kínában ezután egy darabig le is tiltották a „sárga kacsa” keresőkifejezést az interneten. Hofman installációja később egyébként több országban is, így Brazíliában, Oroszországban, legutóbb pedig Thaiföldön is a politikai tiltakozások szimbólumaként nyert új értelmet.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.