Egy hét kultúra 2023/28.

  • Narancs
  • 2023. július 12.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

KRISTÁLYGLÓBUSZ Sztefan Komandarev bolgár rendező Blaga leckéi című, bolgár–német koprodukcióban készült filmjének ítélték oda az 57. Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztivál fődíját, a legjobb filmnek járó Kristályglóbuszt. Az idén 11 film versengett a nyugat-csehországi városban rendezett filmszemle fődíjáért, amellyel 25 ezer dollár pénzjutalom jár. Hagyományosan 12 alkotás közül kerül ki a győztes, azonban néhány nappal a fesztivál június 30-ai megnyitója előtt Kína az összes filmjét visszavonta a szemléről. A július 8-án rendezett zárógálán Daniela Kolárová cseh színésznő a fesztiválelnök díját vehette át, Robin Wright amerikai színésznő pedig „a világ filmművészetét gazdagító rendkívüli munkásságáért” kapott Kristályglóbuszt. A kilencnapos szemlén 143 filmet vetítettek, amelyek közül 36 alkotásnak Karlovy Varyban volt a világpremierje. A programban az idén nem szerepelt magyar film, de a fesztiválon mutatták be Tomáš Klein cseh–szlovák koprodukcióban készült Egy érzékeny ember című groteszk drámáját, amelyben Borbély Alexandra is szerepel.

GYARMATI KINCSEK Összesen 478, a gyarmati időkből származó műkincset küld vissza Indonéziának és Srí Lankának a holland kormány. A kultúráért felelős államtitkár Indonézia, Srí Lanka és Nigéria többszöri kérése nyomán döntött a tárgyak repatriálásáról. Gunay Uslu történelmi pillanatnak nevezte a visszaszolgáltatását azoknak az alkotásoknak, amelyeknek szerinte „soha nem lett volna szabad Hollandiába kerülniük”. A döntés egyebek közt az ékszerekből, drágakövekből, illetve arany- és ezüsttárgyakból álló Lombok-kincset is érinti, amelyet 1894-ben raboltak el holland gyarmatosítók az indonéz sziget egyik palotájából, de azt a Srí Lankáról származó, 1765-ben zsákmányolt, s eddig az amszterdami Rijksmuseumban kiállított díszes ágyút is visszaadják.

CHATBOT Két amerikai író pert indított a ChatGPT mesterséges intelligencia alapú szoftvert fejlesztő OpenAI ellen, mivel szerintük a cég szerzői jogokat sértett, amikor engedély nélkül használták fel regényüket a chatbot okosításához. A ChatGPT az interneten nyilvánosan elérhető adatokból dolgozik, ezek segítségével generál a felhasználók kérdéseinek és parancsainak megfelelő szövegeket. Mona Awad és Paul Tremblay ellenben úgy véli, szerzői jogi védelem alatt álló könyveiket is használták a szoftver fejlesztéséhez, amire abból következtettek, hogy a chatbot „nagyon pontos összefoglalókat” készített a regényekről. A San Franciscó-i szövetségi bírósághoz benyújtott kereset szerint az OpenAI tisztességtelenül profitál „ellopott írásokból és ötletekből”, ami anyagi károkat okozott mindazon amerikai íróknak, akiknek műveit feltehetően használták a fejlesztés során. Bár a The Guardian cikke szerint nem lesz könnyű bizonyítani, hogy a szerzőket anyagi kár érte konkrétan a szoftver miatt, a per fordulópontot hozhat a generatív mesterséges intelligenciával kapcsolatos bizonytalan jogi kérdések tisztázásának terén.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.