Egy hét kultúra 2023/50.

  • Narancs
  • 2023. december 13.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

TURNER-DÍJ Az élet „zűrzavaros valóságára” reflektáló kompozícióiért az oxfordi születésű Jesse Darling nyerte el idén az egyik legrangosabb brit képzőművészeti elismerést, a 25 ezer font sterling pénzjutalommal járó Turner-díjat. Indoklásában a zsűri kiemelte, hogy a művész hétköznapi tárgyakkal, köztük kordonokkal, veszélyre figyelmeztető szalaggal, valamint irodai aktákkal mutat be „egy ismerős, mégis tébolyult világot”, miközben a társadalmi összeomlást idéző alkotásai a munkáról, az osztályokról, a brit létről és a hatalomról alkotott elképzeléseket is új kontextusba helyezik. A jelenleg Berlinben élő és dolgozó 41 éves művész a kelet-sussexi Eastbourne-ben működő Towner galériában rendezett díjátadó ünnepségen elárulta, a pénzdíjat fogászati kezelésre, valamint lakása bérleti díjára költi majd. A Turner-díj további döntős jelöltjei – ­Ghislaine Leung, Rory Pilgrim és Barbara Walker – műveikkel ugyancsak a brit hétköznapokat tematizálták.

NOTRE-DAME A francia kormány múlt héten bejelentette, hogy a tervek szerint egy év múlva, 2024. december 8-án nyitják meg újra a 2019-es tűzvészben súlyosan megrongálódott párizsi Notre-Dame-ot. A tűzben a katedrális tetőszerkezetének mintegy kétharmada elpusztult és a 66 méter magas huszártorony is leomlott. Bár a Párizs egyik jelképének számító székesegyház megmentése érdekében már néhány nappal a tűzeset után elindult egy több százmillió dolláros projekt, a tényleges újjáépítési munkálatok csak 2022-ben kezdődhettek el, miután a szakemberek megbizonyosodtak róla, hogy az épület megmaradt szerkezete kibírja a felújítással járó terhelést. Azóta fokozatosan visszaépült a tető és a tölgyfa szerkezetű huszártorony is, amelynek a földfelszíntől számított végső magassága – a tűzvész előtti állapothoz hasonlóan – 96 méter lesz. December 6-án egy daru segítségével már a tornyot díszítő keresztet is a helyére emelték. Következő lépésként a tornyot 140 tonna ólommal borítják be, a kereszt tetejére pedig még a kakas formájú ereklyetartó is visszakerül.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.