Egy hét kultúra 2024/10.

  • Narancs
  • 2024. március 6.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

ATLASZ-SZOBOR Húsz éven át tartó kutatómunka és restaurálás után újra felállították a szicíliai Agrigento közelében található Templomok völgyében azt az időszámításunk előtti 5. századból származó hatalmas Atlasz-szobrot, ami évszázadokig hevert eltemetve az ókori romok között. A 8 méter magas alkotás annak a 38 szobornak az egyike, amelyek a valaha épített legnagyobb, bár soha be nem fejezett dór templomot díszítették. A Szicília délnyugati tengerpartján található mai Agrigento területén időszámításunk előtt 582-ben alapítottak várost az ókori görögök, száz év alatt pedig hét templomot is építettek, nem sokkal később azonban a karthágóiak elpusztították a települést. Az Atlasz-szobor maradványait Charles R. Cockerell brit régész találta meg 1812-ben, később pedig több darabját is azonosította. Az UNESCO világörökségi helyszínei közé tartozó régészeti lelőhely 2004-ben indította el azt a kutatási kampányt, amelynek során több mint 90, különböző szobrokhoz tartozó, frissen felfedezett töredéket katalogizáltak, valamint darabonként összeállították azt az Atlasz-szobrot, amelyet Zeusz temploma előtt helyeztek el.

ELTON JOHN-GYŰJTEMÉNY Február 28-án ért véget a Christie’s aukciósház árveréssorozata, amelynek során összesen mintegy 900 tétel került kalapács alá Elton John személyes tárgyai és relikviái, valamint műtárgygyűjteményének darabjai közül. Az egy héten át tartó aukción festményekre, fényképekre, egyedi tervezésű ruhákra és ékszerekre is licitálhattak az érdeklődők. A nyitóestén 2 millió dollárért (nagyjából 729 millió forint) kelt el egy 2017-es Banksy-kép, 756 ezer dollárért (275 millió forint) talált gazdára Keith Haring egyik cím nélküli alkotása 1982-ből, míg egy Elton John monogramjával díszített, ezüstszínű platformcsizmáért valaki a kikiáltási ár közel tizenkilencszeresét, vagyis 94 500 dollárt (34,4 millió forint) fizetett. A licitre bocsátott tételek nagy része a brit zenész atlantai otthonából származik, ahol több mint harminc évig élt családjával, de Elton John fényképgyűjteményének 350 darabját is elárverezték.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.