Egy hét kultúra 2024/13.

  • Narancs
  • 2024. március 26.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁS Márciustól tartalmában és látványában is megújult formában tekinthető meg a Magyar Nemzeti Galéria Modern idők című állandó kiállításának az 1890 és 1930 közötti időszak kiemelkedő alkotóira és művészcsoportjaira fókuszáló része. A tárlaton a korábbiaktól kissé eltérő stiláris hangsúlyokkal, új szempontok szerinti tematikai egységekkel és életmű-preferenciákkal találkozhat a közönség. A megújult kiállítóterekben mások mellett a magyar szecessziós művészetet, Gulácsy Lajos munkásságát, a Nyolcak művészcsoportot, az aktivizmus és az emigráció alkotóit, valamint a weimari Bauhaus magyar művészeit középpontba helyezve tárulnak fel a korszak meghatározó törekvései. A festmény-, szobor- és éremanyag mellett a tárlaton az Iparművészeti Múzeumból kölcsönzött tárgyak – a századforduló és a Bauhaus mesterművei – is megtekinthetők, elsősorban azokból a korszakokból, amelyekben a művészek összművészeti szellemben alkottak: festettek, kerámiát és bútort terveztek.

SZÖVEGKÖNYV Csaknem száz év után került elő A nagy Gatsby első színpadi adaptáció elveszettnek hitt szövegkönyve. F. Scott Fitzgerald 1925-ös regényét a Pulitzer-díjas drámaíró, Owen Davis dolgozta fel egy 1926-ban bemutatott Broadway-produkcióhoz, ami jelentősen hozzájárult Fitzgerald hírnevéhez és az azóta klasszikusnak számító regény sikeréhez. A színpadi verzió bátran nyúlt hozzá az eredeti műhöz – Owen Davis feldolgozásában nem Nick Carraway volt a narrátor, Jay Gatsby a regény során fokozatosan feltáruló múltját pedig már a darab elején megismerhették a nézők. Az eredeti szövegkönyvnek azonban nyoma veszett. Egy amerikai archívumban nemrég mégis felbukkant egy példány, amely a darabban szereplő egyik színészé volt, és amelyet április végétől a Cambridge University Press gondozásában megjelenő kötetben végre bárki elolvashat.

EU-ÜNNEP A Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE) április 16. és május 3. között kéthetes eseménysorozattal, kiállítással, konferenciával és workshopokkal ünnepli Magyarország EU-csatlakozásának 20. évfordulóját. A programsorozat egyik kiemelt eseménye a Let Your Star Shine című nemzetközi kiállítás, amelynek keretében az elmúlt évtizedekben Erasmus-ösztöndíjban részesült hallgatók és nemzetközileg is elismert képzőművészek műveiből látható válogatás az egyetem Barcsay Termében. A tárlaton számos médium megjelenik, az alkotások az egyetemen található szakokat és a művészi megközelítések sokféleségét is leképezik, a 35 magyar kiállító művész mellett 17 külföldi, egykor Budapesten tanuló alkotótól érkeznek művek. A kiállítással párhuzamosan, április 22. és 26. között megrendezett nemzetközi héten mások mellett Ito Tosimicu japán szobrászművész, Ludger Pfanz filmes szakember és Csang Vej kínai kalligráfus is előadást tart.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”