Egy hét kultúra 2024/15.

  • Narancs
  • 2024. április 10.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

VIZSGÁLAT A British Museumban vizsgálat indult az intézményben több mint százötven éve őrzött, de soha ki nem állított, Etiópiából származó műtárgyak körüli túlzott titkolózás miatt. A kérdéses alkotásokat, tizenegy fából és kőből készült oltártáblát brit katonák rabolták el az 1868-as magdalai csata után, szakrális jelentőségükre hivatkozva azonban azóta is elzárva őrzik a tárgyakat, még a múzeum dolgozói sem tanulmányozhatják azokat, mivel a hagyomány szerit kizárólag az etióp ortodox egyház papjai láthatják a táblákat. A múzeummal szemben egy a kulturális javak restitúció­járól információkat gyűjtő nonprofit szervezet, a Returning Heritage emelt panaszt, miután egy korábbi adatigénylésük nyomán állításuk szerint az intézmény nem adott megfelelő tájékoztatást a műtárgyak esetleges visszaszolgáltatásáról szóló nemzetközi egyeztetések részleteivel kapcsolatban. A szervezet szerint jogilag már lenne rá lehetőség, hogy a táblák visszakerüljenek Etiópiába, a múzeum mégis ragaszkodik azokhoz, ennek pontos okáról viszont nem adnak transzparens tájékoztatást.

ÉLETMŰ Mintegy 300 millió dollárért (több mint 108 milliárd forint) adta el teljes zenei katalógusát a Kiss együttes egy svéd befektetőnek, a stockholmi székhelyű Pophouse Entertainmentnek. A szórakoztatóipari vállalat nemcsak a dalok jogait, de az amerikai zenekar egész brandjét, arculatát és minden kapcsolódó szellemi tulajdonát is megvásárolta, ami lehetővé teszi a svéd cég számára, hogy a jövőben mesterséges intelligencia által generált tartalmakat állítson elő és értékesítsen a Kiss márkanév alatt. A közönségtől tavaly decemberi utolsó koncertjével elbúcsúzó rockzenekar már korábban bejelentette együttműködését az ABBA londoni hologramkoncertjeit is megvalósító Pophouse Entertainmenttel, amelynek tulajdonosa egyébként nem más, mint Björn Ulvaeus, az ABBA egyik tagja. Az utóbbi időben egyébként számos híres zenész értékesítette hasonló módon az életművét, mások mellett például Bob Dylan is, akinek teljes katalógusát 2022-ben vásárolta meg a Sony Music.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”