Egy hét kultúra 2024/35.

  • Narancs
  • 2024. augusztus 28.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

ÁTJÁRÓ Egy több mint 600 éves átjáró maradványaira bukkantak a régészek az Egyesült Királyság legrégebbi működő színházában. A nyílást, amely a feltételezések szerint egykor a színészek öltözőjébe vezetett, a kelet-angliai King’s Lynnben található St. George’s Guildhall épületének átvizsgálása során fedezték fel. A szakértők szerint a feltárt boltív mindenképpen 1405 előttről származik, mivel a színházterem középkori tetőszerkezetét tartja. Az épület a 15–16. században vándorszínészek kedvelt játszóhelye volt, egy feljegyzés szerint 1592-ben és 1593-ban William Shakespeare társulata is fellépett itt, amikor a londoni színházakat a pestisjárvány miatt bezárták. A ma is kulturális központként működő St. George’s Guildhall kreatív igazgatójának beszámolója szerint a felújítást megelőző régészeti feltárás során először csak egy furcsa kidomborodást vettek észre az egyik falon, ám mint kiderült, egy olyan helyiség bejáratáról van szó, amelyet minden bizonnyal maga Shakespeare is használt.

VÍZILILIOMOK Monet egyik vízililiomos festménye lesz a Christie’s szeptember 26-i hongkongi árverésének kiemelt tétele. A kép, amelynek értékét 200 és 280 millió hongkongi dollár (nagyjából 9–12 milliárd forint) közé becsülik, az aukciósház új ázsiai központjának első árverésén mutatkozik be. Ha a festmény valóban az előzetes várakozásoknak megfelelő összegért találna gazdára, azzal a régióban valaha eladott egyik legértékesebb nyugati műalkotássá válna. Az 1897 és 1899 között készült Nymphéas című kép a giverny-i kertben található tavat ábrázolja, a Christie’s tájékoztatása szerint pedig ez az egyik első vászon, amelyet a francia impresszionista festő ennek a témának szentelt. A 125 éve született mű első alkalommal kerül kalapács alá, mivel Monet 1926-os halálát követően évekig a család birtokában maradt, majd egy magángyűjteménybe került.

PLACCC FESZTIVÁL Vonaton, vasútállomáson, folyóparton és további rendhagyó helyszíneken – az idén is közel egy hónapon keresztül zajlik a PLACCC Fesztivál augusztus 30. és szeptember 21. között. A fesztivál augusztus utolsó hétvégéjén az ötéves SVUNG Kutatócsoport születésnapi eseménysorozatával indul Nagymaroson: pénteken a Journeying – The weight we carry című vonatperformance érkezik a helyszínre, amit szombaton művészeti nevelési szakmai program, majd a kollektíva meghatározó projektjeinek bemutatása követ. Bubla Éva vizuális művész és aktivista kurátori közreműködésével megvalósuló Sensing the City keretében több, a város szövetéhez és az ökoszisztémához való kapcsolódásra fókuszáló projekt lesz látható, míg a Scenescape Drama Group, egy elsősorban bevándorló hátterű résztvevők önkifejezésének teret adó társulat Duncan Macmillan Every Brilliant Thing című monológját dolgozza fel lakásszínházi formában, Bogdana Kosmina ukrán képzőművész-építészt pedig egy helyspecifikus alkotás elkészítésére kérték fel a szervezők. Az idei rendezvénysorozatot Grecsó Zoltán táncművész és Móser Ádám zenész köztéri előadása zárja.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.