Egy hét tudomány 2024/35.

  • Narancs
  • 2024. augusztus 28.

Interaktív

Rövid hírek: vulkán, víz, vihar

VULKÁN A tavaly december óta rendszeresen ki­újuló vulkáni tevékenység eddigi legnagyobb kitörése zajlik az izlandi Reykjanes-félszigeten augusztus 22-e óta. Augusztus 25-ig a friss láva mintegy 12–15 négyzetkilométer területet borított be – az eddigi legnagyobb, május 29. és június 22. közötti aktivitás során ez 9,4 négyzetkilométer volt. A vulkanológusok becslései szerint ezúttal már legalább 20–30 millió köbméter térfogatú izzó, bazaltos láva terült szét a felszínen. A kitörés augusztus 26-i állapot szerint egy rövid hasadék mentén, több ponton zajlik, ahol kisebb-nagyobb lávaszökőkutak csapnak fel. Erőteljes a vulkáni gázok kiáramlása is: a gázfelhő egyelőre déli irányba sodródik, de a szélirány változása esetén komoly gondokat okozhat. A működés közben tapasztalható földrengések és a csökkenő mértékű földremegés a hasadékvulkáni működés normál lefolyását jelzi: ez alapján várható, hogy előbb-utóbb csak egy kitörési központ fog maradni, ahol egy nagyobb lávafröccskúp épülhet ki, de nem zárható ki, hogy egy újabb hasadék is megnyílik.

VÍZ A szuper-Föld és a szub-Neptunusz típusú exobolygók sokkal több vizet rejtenek belsejükben, mint azt korábban gondolták a tudósok – állítja egy friss kutatás, amelyről a Nature Astronomy közölt beszámolót. A cikk szerint a nagyjából Föld méretű és a Föld tömegének hatszorosánál is nagyobb tömegű égitestek esetében a víz nagy része mélyen a bolygók magjában található. A ma ismert exobolygók többsége a csillaga közelében található, s ezeket elsősorban olvadt magmából álló forró óceánok borítják, amelyek még nem hűltek le kellőképpen ahhoz, hogy szilikát alapkőzetből álló szilárd köpenyt képezzenek, mint a Föld. A víz remekül oldódik ezekben a magmaóceánokban – ellentétben például a szén-dioxiddal, amely gyorsan a légkörbe távozik. A bolygók vastartalma kezdetben nagyrészt szintén a forró magmaóceánban található cseppek formájában: a víz ezekhez a vascseppekhez kapcsolódik, és velük együtt lesüllyed a bolygó magjáig. A kutatás egyik legfontosabb eredménye szerint minél nagyobb méretű a bolygó és minél nagyobb a tömege, a víz annál inkább kapcsolódik a vascseppekkel, és azokkal együtt integrálódik a bolygó magjába.

LÁBNYOM Egymáshoz kapcsolódó dinoszaurusz-lábnyomokat fedeztek fel Brazíliában és Kamerunban: a 260 kora krétakori nyom demonstrálja, hol tudtak utoljára szabadon átkelni a szárazföldi dinoszauruszok Dél-Amerika és Afrika között több millió évvel a két kontinens teljes szétválása előtt. Afrika és Dél-Amerika körülbelül 140 millió évvel ezelőtt kezdett elszakadni egymástól: ekkor a földkéregben hasadékok (rift) nyíltak meg. Ezek mentén a Dél-Amerika és Afrika alatti tektonikus lemezek távolodtak egymástól, közben a Föld köpenyéből származó magma emelkedett a felszínre, és új óceáni kéreg keletkezett. Eme földtörténeti események nyomait találták meg Louis Jacobs (Southern Methodist University) és paleontológustársai, akik háromujjú theropodák, sauropodák és madármedencéjú (Ornithischia) dinoszauruszok 120 millió éves, egymással összefüggő lábnyomaira bukkantak a két helyszínen.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.