Egy hét kultúra 2024/6.

  • Narancs
  • 2024. február 7.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

GRAMMY-GÁLA Február 4-én rendezték meg a 66. Grammy-gálát Los Angelesben. A rangos zenei díjátadót az idén egyértelműen a női előadók uralták, a legfontosabb kategóriákban Taylor Swift, Billie Eilish, SZA (Solána Imani Rowe) és Miley Cyrus vehették át az arany gramofonokat. Az év albuma díjat Midnights című lemezéért Taylor Swift kapta, aki ezzel történelmet írt, ugyanis ő lett az első előadó, aki négyszer is győzni tudott a kategóriában. A Midnights a legjobb vokális poplemezek versenyében is trófeát hozott az amerikai énekes-dalszerzőnek, aki a díj átvételekor bejelentette, hogy áprilisban érkezik a következő albuma. Az év felvétele, valamint a legjobb popzenei szóló előadás Miley Cyrus Flowers című dala lett, míg a tavaly nyáron a Szigeten is fellépő Billie Eilish What Was I Made For? című, a bátyjával közösen jegyzett szerzeményét, mint az év dalát jutalmazták. Ebben a kategóriában egyébként Dua Lipa Dance the Night című slágere is esélyes volt, ami a győzteshez hasonlóan szintén a Barbie filmhez készült. Az estét a legtöbb, összesen kilenc jelöléssel váró SZA végül három díjat gyűjtött be. Csakúgy, mint a Boygenius, a lánycsapat a legjobb rockzenei előadás, a legjobb rockdal és a legjobb alternatív zenei album díját is hazavihette.

OROSZBÓL UKRÁN Finnország legnagyobb művészeti múzeuma, a helsinki Ateneum ukránként ismerte el Ilja Repin 19. századi realista festőművészt. Repin, aki utcai és háborús életképei mellett elsősorban az orosz irodalom és művészet meghatározó alakjairól – például Mihail Glinkáról vagy Tolsztojról – készült portréiról ismert, 2021-ben még orosz alkotóként került be az intézmény katalógusába, ám ez ellen már akkor többen tiltakoztak. Anna Lodygina ukrán újságíró az Ukrainska Pravdában tavaly megjelent cikkében egyházi dokumentumokat vizsgálva bebizonyította, hogy a művész apja és nagyapjai is a mai Ukrajna területén született. A finn múzeum döntése nem az első hasonló lépés: a New York-i Metropolitan Museum már 2023 februárjában ukrán festőként sorolta be Repint, ahogy a korábban ugyancsak oroszként nyilvántartott Ivan Ajvazovszkijt is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.