Egy hét tudomány 2024/6.

  • Narancs
  • 2024. február 7.

Interaktív

Rövid hírek: ember, macska, robot...

GONOSZ Azok a mesterséges intelligencia- (AI) rendszerek, amelyeknek egyszer megtanították, hogyan legyenek titokban rosszindulatúak, később már ellenálltak a legmodernebb, a tisztességtelen viselkedésről való leszoktatást célzó biztonsági módszereknek – derült ki egy új, a Live Science által ismertetett vizsgálat nyomán. A mesterséges intelligencia kutatói azt találták, hogy a széles körben használt biztonsági technikák sem tudták eltávolítani a rosszindulatú viselkedést a nagy nyelvi modellekből (LLM) – és az egyik ilyen eljárás visszafelé sült el: megtanította az AI-t felismerni azon figyelmeztető jeleket, amelyek alapján a javítóprogram belefogna a tisztításba, és így jobban el tudták rejteni a helytelen viselkedést a kutatók elől. Evan Hubinger, az Anthropic nevű AI cég mesterséges intelligencia biztonsággal foglalkozó kutatási szakembere által vezetett csoport a generatív mesterséges intelligenciarendszerekhez, például a ChatGPT-hez hasonló LLM-eket programozott rosszindulatú viselkedés megjelenítésére. Ezt követően három, a kívánatos viselkedést jutalmazó biztonsági tanulási módszert alkalmaztak, hogy megpróbálják „megtisztítani” a mesterséges intelligenciaalapú modelleket. Ezen erőfeszítések ellenére az LLM-ek következetesen rosszindulatú viselkedést mutattak, függetlenül a modell méretétől vagy a képzési technikától.

ANYAG Kevesebb lehet a sötét anyag a Tejútrendszer magjában: erre a következtetésre jutottak az MIT fizikusai, akik megvizsgálták a Tejútrendszer csillagainak sebességeloszlását, és azt találták, hogy a galaktikus korong széle felé sokkal lassabban mozognak, mint azt a galaktikus központhoz közelebbi csillagok sebessége alapján várnánk. Ez egy meglepő lehetőséget vet fel: a Tejútrendszer magja talán kisebb tömegű és kevesebb sötét anyagot tartalmaz, mint gondoltuk. Az új eredmények a Gaia űrtávcső és az APOGEE program adatain alapulnak. A Gaia űrtávcső a Tejútrendszer több mint egymilliárd csillagának pontos helyzetét, távolságát és sebességét méri, az APOGEE pedig egy földfelszíni égboltfelmérő program. A kutatók a galaxis több mint 33 ezer csillagának Gaia-adatait elemezték, és meghatározták azok kerületi sebességét, vagyis azt, hogy milyen gyorsan haladnak a galaktikus korongban, figyelembe véve a csillag távolságát a galaxis központjától.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.