Egy hét kultúra 2025/10.

  • Narancs
  • 2025. március 5.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

OSCAR-DÍJ Március 2-án rendezték meg a 97. Oscar-díj-átadó gálát a Los Angeles-i Dolby Theatre-ben. Az este nagy nyertese Sean Baker Anora című, kis költségvetésű, független filmje volt, összesen öt díjat kapott, köztük a legjobb filmnek és a legjobb rendezőnek járó trófeát. Sean Baker (képünkön) az eredeti for­gatókönyvéért és a film vágásáért is megkapta az amerikai filmművészeti és filmtudományi akadémia elismerését, az Anora címszerepét alakító Mikey Madison pedig a legjobb színésznő díját vehette át. A legjobb férfi színésznek járó szobrot Adrien Brody kapta Brady Corbet A brutalista című filmjében nyújtott alakításáért. A Budapesten forgatott alkotás operatőre Lol Crawley, valamint zeneszerzője, Daniel Blumberg ugyancsak díjazott lett. A részben szintén Budapesten forgatott Dűne: Második részt a legjobb látványeffektusokért és a legjobb hangért járó díjjal jutalmazták, míg a legjobb női mellékszereplő Zoe Saldana, az Emilia Pérez sztárja, a legjobb férfi mellékszereplő pedig a Rokonszenvedésben nyújtott alakításáért Kieran Culkin lett.

KOTTAVÁZLAT A British Library tulajdonába kerültek a brit zeneszerző, Sir Edward Elgar egyik legismertebb remekművének, az Introduction and Allegro for Strings elveszettnek hitt vázlatai. A 15 oldalnyi kottavázlat Elgar füzetéből származik, a zeneszerző 1930-ban – négy évvel a halála előtt – ebből tépte ki a lapokat, hogy átadja a mű kéziratát tanítványának, Frank Webb hegedűművésznek. A vázlatok a Christie’s aukciósház Frank Webb leszármazottainak nevében szervezett árverésén bukkantak fel, a British Library pedig 50 ezer fontot (több mint 24 millió forint) fizetett a zenetörténeti jelentőségű dokumentumokért. A könyvtár célja, hogy a kitépett oldalakat közel száz év elteltével újra­egyesítse a vázlatfüzet többi részével. Az intézmény zenei gyűjteményében ugyanis a darab korai és végleges változatának kéziratai is megtalálhatók, és már csak ez a néhány oldal hiányzott ahhoz, hogy a mű keletkezéstörténetét teljességében vizsgálhassák a zenetörténészek.

SCHIELE-AKVARELL Lapzártánk után, március 5-én a Christie’s árverésén került kalapács alá Egon Schiele 1914-ből származó akvarellje, miután megállapodás született a kép jelenlegi birtokosai és az eredeti tulajdonos örökösei között. A Knabe im Matrosenanzug (Fiú matrózruhában) az egyike annak a nagyjából 80 Schiele-képnek, amelyek az osztrák kabaréművész, Fritz Grünbaum gyűjteményéhez tartoztak. Grünbaumot 1938-ban a náci párttal szemben megfogalmazott kritikája miatt a Gestapo letartóztatta, majd 1941-ben a dachaui koncentrációs táborban meggyilkolták. A kabaréművész – és műkincskereskedő édesapja – által felépített, több mint 400 műalkotásból álló gyűjteményt Grünbaum örökösei szerint az Anschluss után a nácik lefoglalták. A Knabe im Matrosenanzug értékét most előzetesen 1,3 millió dollárra (mintegy 495 millió forint) becsülték. A megállapodás értelmében a befolyt összeg egy részét a New York-i Grunbaum Fischer Foundation alulreprezentált előadóművészek támogatására fordítja.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.