Egy hét tudomány 2021/31.

  • Narancs
  • 2021. augusztus 4.

Interaktív

Rövid hírek: vírus, vulkánkitörés, hurrikán és mindenféle istencsapása. Plusz izgalmas tudományos felfedezések.

TETRAKVARK Egy eddig ismeretlen, négy kvarkból álló összetett, „egzotikus” (különleges fizikai tulajdonságokkal bíró, korábban csak hipotetikusan létező) részecskét fedeztek fel a CERN Nagy Hadronütköztetője (LHC) egyik kutatási programjában dolgozó fizikusok. A kutatók az LHCb (Large Hadron Collider beauty experiment) kollaboráció keretében fedezték fel a Tcc+ kóddal jelölt részecskét, amely két nehéz kvarkból és két könnyű antikvarkból áll. Ilyen összetételű, egyben ilyen hosszú életű egzotikus részecskét még nem sikerült korábban megfigyelni. Az eddig ismert összetett részecskék közé tartoznak a három kvark alkotta barionok (proton, neutron) vagy éppen a kvark-antikvark kettős alkotta mezonok. A most felfedezett tetrakvark részecske az első olyan, amelyet két „charm” („báj”) típusú kvark alkot, amelyek mellől hiányoznak az ezt kiegyensúlyozó szintén „charm” típusú antikvarkok – az ilyen részecskéket kétszeresen nyitott „charm”-mal bírónak nevezik, amelynek „charm” kvantumszáma jelen esetben 2. A tetrakvark hadron típusú részecske erős kölcsönhatások nyomán két D mezonná bomlik, de a bomlás kevésbé intenzív, mint más egzotikus hadronoknál, ez biztosítja a részecske viszonylagos stabilitását, hosszabb élettartamát.

VÍRUS A bárányhimlőhöz hasonlítja a világszerte terjedő delta koronavírus-variáns fertőzőképességét az Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Járványügyi Központjának (Centers for Disease Control – CDC) egyik belső tanulmánya. A CDC szerint a delta variánssal való fertőződés viszonylag ritka az oltottak között – a nem oltott népességhez képest. Ám akit megfertőzött a delta variáns, az ugyanolyan gyorsan és hatékonyan adhatja tovább, mint az oltatlanok, legfeljebb a továbbfertőzés gyakorisága kisebb. Az oltottak a vizsgálatok szerint pontosan akkora víruskoncentrációt mutattak az orrukban, illetve a torkukban, mint az oltatlanok. A CDC szerint a delta variáns fertőzőbb, sokkal nagyobb valószínűséggel töri át a vakcinák révén kialakult védelmi vonalat és súlyosabb tünetekkel járó megbetegedést okoz, mint bármely más, korábban ismert vírusvariáns. Egyben fertőzőképesebb is, mint számos más, rettegett vírus (például a SARS és a MERS koronavírusok vagy az Ebola-vírus), fertőzőbb, mint a mára már kiirtott himlővírus (Variola), a megfázást, náthaszerű tüneteket okozó rhinovírusok vagy az influenzavírusok.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.