Egy hét tudomány 2022/20.

  • Narancs
  • 2022. május 18.

Interaktív

Rövid hírek: kvantum, só, vulkán...

KVANTUM Magyar kutatók algoritmusával tehetők megbízhatóbbá a kvantumszámítógépek: az ELTE Természettudományi Kar és az ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont fizikusai saját fejlesztésű algoritmus és a hozzá kapcsolódó fordítószoftver segítségével rekordalacsony számú kvantumlogikai művelettel képesek futtatni kvantumprogramokat, így lényegesen csökkenthető a számítások során keletkezett zajszint. A módszer lényege, hogy a kvantumprocesszorokon megvalósított kvantumáramköröket adaptív gépi tanulásos iterációk során tömörítik, iterációnként csökkentve a kvantumáramkörben lévő logikai műveletek számát. A kvantummechanikai erőforrásokat hasznosító technológiák a jövőben számos ipari területen válhatnak alkalmazhatóvá, beleértve a gyógyszergyártást, az anyagtervezést, a kriptográfiát, a folyamat- és a portfólióoptimalizálást: olyan magas komplexitású feladatokkal is elboldogulnak, amelyek megoldásában a klasszikus informatika erőforrásai már nem bizonyulnak elegendően hatékonynak. Ezek megoldására a kutatók kvantumos elvekre épülő algoritmusokat dolgoztak ki, ugyanakkor napjaink kvantumszámítógépei még nem elég fejlettek a kitűzött matematikai problémák megoldásához. A kvantumos tulajdonságok, mint például a szuperpozíció vagy az összefonódás, nagyon sérülékenyek, és a fenntartásuk komoly kísérleti kihívásokba ütközik. A magyar szakemberek zajszintcsökkentő módszere – amelyet a Quantum nemzetközi folyóiratban ismertettek – jelentős szerepet tölthet be a kvantumos algoritmusok fejlesztésén dolgozó kutatók munkájában.

 

LYUK Először sikerült megörökíteni a Tejútrendszer közepén található szupernagy tömegű fekete lyukat, a Sagittarius A*-t (Sgr A*): a képet az Event Horizon Telescope (EHT) kollaboráció rakta össze. Ez a nemzetközi kutatási együttműködés kifejezetten a kiterjedt méretű eseményhorizonttal rendelkező óriás fekete lyukak, mint például a 4,3 millió naptömegű Sgr A* és a Virgo A galaxis középpontjában található, ennél is több ezerszer nagyobb (6,5 milliárd naptömegnyi) M87* tanulmányozására jött létre. A fekete lyukak környezetében jelentkező erős gravitációs hatásokat igen rövid hullámú (milliméteres és szubmilliméteres) tartományban észlelő rádiótávcsövekkel detektálják, nyolc, már működő, együtt egyetlen virtuális berendezést alkotó rádióteleszkóp méréseinek összehangolásával. A kutatókat némileg meglepte, hogy a fekete lyuk körüli gyűrű mérete pontosan megegyezik az Einstein általános relativitáselmélete által előre jelzettel. Az EHT kutatóteam volt az, amely 2019-ben egy fekete lyukról (éppen az M87* -ról) készült elhíresült első képet publikálta: a mostani kép elkészítéséhez több éjszakán keresztül figyelték meg az Sgr A*-t, és több órán át gyűjtötték róla az adatokat.

 

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.