Egy hét tudomány 2022/40.

  • Narancs
  • 2022. október 5.

Interaktív

Rövid hírek: szuperkontinens, exobolygó, kutya...

TESZT Az előzetes számítások szerint sikeresnek bizonyulhat a NASA DART (Double Asteroid Redirection Test) űrmissziója, amelynek során a Földre veszélyes közeli objektumok (NEO – near-Earth object) elleni védekezés lehetőségeit tesztelték. Magyar idő szerint szeptember 27-én hajnalban a NASA egy speciális űreszközt navigált a Dimorphos nevű, holdszerű aszteroidába, amely a Földtől mintegy 11 millió kilométerre, a Didymos aszteroida körül kering. A manőver célja az volt, hogy megállapítsák, képesek lennénk-e ezzel a módszerrel annyira befolyásolni egy felénk közeledő aszteroida pályáját, hogy az végül elkerülje a Földet. Az ütköző űreszköz alig 17 méterrel kerülte el a 163 méter átmérőjű objektum középpontját: a számítások szerint már akkor is sikeres lenne a manőver, ha 73 másodperccel sikerülne lerövidíteni a Dimorphos korábbi, 11 óra és 55 perces keringési idejét. A NASA számításai szerint az ütközésnek ennél jóval nagyobb, mintegy 10 perces differenciát kellett okoznia a korábbi állapothoz képest. Az ütközést megörökítette a Hubble és a nemrég munkába állt James Webb űrteleszkóp is: az elsősorban a látható fény tartományában észlelő Hubble közvetlenül az ütközés előtti és utáni pillanatokat rögzítette 45 fotón, közben az infravörös tartományban üzemelő James Webb 10 felvételt készített 5 óra leforgása alatt. A felvételek szerint a becsapódás hatására nagy mennyiségű anyag lövellt ki a Dimorphosból, amely még az ütközést követő nyolcadik órában is jóval fényesebben világított, mint annakelőtte.

 

SZUPERKONTINENS A korábbi földtörténeti korokhoz képest a jövőben jóval nehezebben alakulhat ki egy újabb szuperkontinens – állapították meg a Curtin University és a Pekingi Egyetem kutatói, akik szuperszámítógépen futtatott modelljük eredményeiről a National Science Review-ban számoltak be. A szuperkontinensek létrejötte ciklikus folyamat, a két legutóbbi szuperkontinens, a 900–700 millió évvel ezelőtt létezett Rodinia és a 320–170 millió éve fennállt Pangea létrejötte körül sok a vitatott kérdés. A most futtatott számítógépes modell nyomán több valószínű forgatókönyv is adódik, a jövő szuperkontinense (Amasia) a Csendes-óceán bezáródása nyomán alakulhat ki, legkésőbb 300 millió év múlva, s létrejöttében kulcsszerepet játszik az előbb Ázsiá­hoz csatlakozó Ausztrália. A kutatók szerint a Föld több milliárd éve tartó hűlése miatt az óceánok alatti kéreg vastagsága és szilárdsága az idő előrehaladtával csökken, emiatt sokkal bonyolultabb lesz egy formálódó szuperkontinens számára, hogy bezárja a viszonylag fiatal Atlanti-óceánt, illetve az Indiai-óceánt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.