Egy hét tudomány 2022/48.

  • Narancs
  • 2022. november 30.

Interaktív

Rövid hírek: T. Rex, arany, mandula...

T. REX Egy eddig ismeretlen, a Tyrannosaurus rexek rokonságába tartozó theropoda dinoszauruszfaj maradványait azonosították amerikai kutatók: a PeerJ folyóiratban megjelent cikk szerint a késő krétakorban, a mai Montana állam területén élt Daspletosaurus wilsoni lehet az egyik hiányzó láncszem a kései T. rex-félék evolúciójában. A Daspletosaurusokat, amelyeknek maradványait Montanán kívül még a kanadai Albertában is megtalálták, általában a közismert ősragadozó, a T. rex közvetlen evolúciós elődjének tartják a kutatók, de eddig hiányoztak a kellő számban és teljességben fennmaradt őslénytani leletek, amelyek alátámaszthatták volna ezt a hipotézist. A most megvizsgált, a Judith River Formationben feltárt (utóbb D. wilsoni-ként, azaz önálló fajként) azonosított fosszilizálódott maradványok átmeneti jellegzetességeket mutatnak. Egyrészt még megvannak a szem körüli szarvszerű kinövések, mint az idősebb geológiai formációkban talált elődöknél, másrészt sokkal nagyobb méretű a szemgödrük, ami már a náluk később kifejlődött T. rex-félék felé mutat. A mostani lelet azt is igazolni látszik, hogy a múltban sokkal gyakoribb lehetett a lineáris evolúció, mint azt a tudósok korábban gondolták.

 

ELŐTAG Négy új, a mértékegységek neve elé iktatott prefixum, avagy előtag használatát fogadta el hivatalosan is a november 18-án megtartott kormányközi mérésügyi konferencia (CGPM): a mértékegységek nemzetközi rendszerébe (SI) is befogadott előtagok a nagyon kicsi vagy nagyon nagy mennyiségek jelölésére alkalmasak. A most elfogadott ronna és quetta előtagok jelentése 1027, illetve 1030, míg a ronto és quecto 10−27 és 10−30. Földünk tömege egy ronnagramm, míg az elektroné egy quectogram. Bevezetésüket mindenekelőtt számos tudományág (például az adattudomány) igényei tették szükségessé, nem hivatalosan több előtagot már korábban is használtak a kutatók. Ez volt az első eset 1991 óta, amikor módosították a prefixumok hivatalos listáját: akkor a zetta (1021), zepto (10−21), yotta (1024) és yocto (10−24) előtagokat fogadták el. Ama konkrét esetben a mértéktudományi szakemberek a kémikusok konkrét igényeit teljesítették, akik a nevezetes Avogadro-szám nagyságrendjében szerettek volna kifejezni SI-mértékegységeket: az Avogadro-szám megközelítőleg 6,022 × 1023 – ennyi részecske tesz ki pontosan egy mólt, utóbbi az anyagok mennyiségét kifejező mértékegység. Az immár sokak számára ismerős peta- és exa- előtagokat még 1975-ben fogadta be az SI.

 

MARADVÁNY Látványos színes felvételen örökített meg egy szupernóva-maradványt a Nagy Magellán felhőben (a Tejútrendszer kisméretű kísérő galaxisában) a Hubble Űrtávcső: a NASA és az Európai Űrügynökség (ESA) űrteleszkópjának felvételén jól látszanak az óriáscsillag felrobbanása nyomán visszamaradt törmelék alkotta rétegek és szálak. A szupernóva fénye 5 ezer éve érte el a Földet. A visszamaradt szálas szerkezetű törmelékanyagból csillagok újabb generációi jöhetnek létre a törpegalaxisban – csillagunk és a Naprendszer is a Tejútrendszerben több milliárd évvel ezelőtt lezajlott szupernóva-robbanások törmelékéből alakult ki.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.