Egy hét tudomány 2023/17.

  • Narancs
  • 2023. április 26.

Interaktív

Rövid hírek: tégla, viking, bogár...

METÁN Egy friss vizsgálat szerint az eddig véltnél sokkal kevésbé egyértelmű a metán légköri melegedésre gyakorolt hatása – a jórészt az emberi tevékenységnek köszönhetően a légkörbe kerülő erős üvegházhatású gáz nem csak a földi atmoszféra és vele a földfelszín melegedését, de hűtését is okozhatja. A Nature Geoscience-ben közölt tanulmány szerzői szerint a metán hosszúhullámú (infravörös) sugárzást elnyelő tulajdonságát mintegy 30 százalékban ellensúlyozza, hogy ez a gáz a napból érkező rövidhullámú (közeli infravörös, látható fény, közeli ultra­ibolya) sugárzást is elnyeli – a légkört melegítő hatása azonban összességében erősebb. A metán látszólag paradox módon képes árnyékolni a földfelszínt a Napból érkező rövidhullámú sugárzástól. Bár a troposzféra (azaz a légkör legalsóbb rétege) felső és középső harmadában melegedést okoz azáltal, hogy elnyeli a Napból érkező sugárzást és ez a magasabb szinteken felhőoszlató hatású, ám emiatt kevesebb sugárzás jut el a légkör mélyebb rétegeibe, ennek következtében a troposzféra alsó részén nő meg a felhők kialakulásának valószínűsége. Ez a felhőzet jelentős részben visszaveri a rövidhullámú sugárzást, ami ezáltal csak kisebb mértékben fogja a földfelszínt melegíteni (ráadásul a hosszúhullámú sugárzás a magas szintű felhőzet híján akadálytalanul jut ki a világűrbe). Mindez ahhoz is vezet, hogy a korábban kalkulálthoz képest 60 százalékkal kisebb lesz a metánhoz köthető csapadéktöbblet.

POLIP Speciális illatmolekulákat érzékelő fehérjéket tartalmaznak a polipok, tintahalak és kalmárfélék karjain található tapadókorongok – a Nature-ben megjelent két cikk szerint a tapadókorongokban található szokatlanul nagy méretű fehérjék evolúciós úton specializálódtak: különböző illatmolekulák érzékelésére alkalmasak. Míg a nyolckarú polipok karjain inkább a zsíros természetű (lipofil, azaz vízben nem oldódó) anyagokat, például terpéneket érzékelő fehérjék találhatók, addig a tízkarú polipok (tintahalak) karjai keserű kémiai anyagokat érzékelnek, amelyek a vízben is megtalálhatók. A kutatók szerint az eltérő érzékelés különböző stratégiákat szolgál: a polipok kémiai érzékelőik segítségével sötétben is képesek vadászni, míg a tízkarúak (tintahalak, kalmárok) látásuk segítségével cserkészik be a zsákmányt, a karokon található érzékelők pedig abban segítenek, hogy eldöntsék, ehető-e az elfogott préda.

VIKING Valószínűleg a tengerszint lokális megemelkedése miatt hagyhatták el a viking telepesek a Grönland délnyugati részén alapított településeiket – a vikingek még Vörös Erik vezetésével telepedtek meg ott 985-ben (gyilkossággal vádolt vezetőjüknek három évvel korábban kellett menekülnie Izlandról), és valamikor a 14. vagy 15. században hagyták el e lakóhelyüket. A Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban megjelent geofizikai elemzés szerint a Grönland nagy részét beborító vastag jégpajzsot alkotó gleccserek előrenyomulása a 14. századtól kezdődő kis jégkorszak periódusában több okból is a tengervíz szintjének közel háromméteres emelkedését okozta, ami azután elöntötte a telepesek lakhelyét és földjeit. Egyrészt a mind nagyobb tömegű jégsapka szabályosan lenyomta a szárazföldet, másrészt az óriási tömegű, előrenyomuló jég gravitációs vonzereje együttesen az óceán vízszintjének jelentős emelkedését okozta.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.