Egy hét tudomány 2025/18.

  • Narancs
  • 2025. április 29.

Interaktív

Rövid hírek: födrengés, Mars, krokodil...

RENGÉS A szeizmikus magnitúdóskála szerint 6,2-es erősségű, mintegy 15 másodpercen át érezhető földrengés rázta meg április 23-án Isztambul városát és annak nyugati szomszédságát. Ezt a nap folyamán még több utórengés is követte, köztük egy 5,3-es erősségű is. A földrengés fészke (hipocentruma) Isztambultól délnyugatra, a Márvány-tenger alatt körülbelül 7 kilométeres mélységben volt. A rengések nyomán mintegy 360 ember sérült meg, sok isztambuli lakos a szabadban töltötte az éjszakát egy erősebb rengéstől tartva, több mint százezren kerestek menedéket átmeneti szállásokon. A török médiában megszólaltatott szakértők 7,7-es erősségű rengést is elképzelhetőnek tartanak: az isztambuli székhelyű Kandilli földrengés-megfigyelő központ 60 százalékra tette egy több mint 7-es magnitúdójú, 2030-ig bekövetkező törökországi földrengés esélyét. Murat Kurum, Törökország városfejlesztési minisztere még februárban arra figyelmeztetett, hogy a mintegy 16 milliós Isztambul – amelynek nyugati széle alig 15 kilométerre van az észak-anatóliai törésvonaltól – „nem lenne képes ellenállni egy földrengésnek”, aláhúzva, hogy a városban 600 ezer olyan ház lehet – több millió lakóval –, amelyek összeomolhatnak egy ilyen katasztrófa esetén.

VÍZ A Föld szárazföldjei sokkal kevesebb vizet tárolnak, mint korábban – és ez a veszteség nem csak a jégtakarók olvadásának köszönhető. A 21. század elején több ezer milliárd tonnával csökkent a föld alatti víztároló rétegekben, a tavakban, folyókban, valamint a talajban található apró pórusrésekben lévő víz mennyisége – az erről szóló kutatási beszámoló a Science-ben jelent meg. Az édesvízkészletek ilyen meredek csökkenését a szárazföldi és az óceáni hőmérséklet emelkedése okozza, ami viszont az aszályok globális előfordulásának növekedéséhez kapcsolódik. A kutatók több független módszert is alkalmaztak a 2000 és 2020 közötti szárazföldi vízveszteség felmérésére: szárazföldön végzett műholdas gravitációs megfigyeléseket, a talaj nedvességtartalmának műholdas értékelését, a globális tengerszint-emelkedés mérését, valamint a Föld forgása (a megváltozott tömegeloszlás miatt bekövetkező) módosulásának megfigyelését. Csupán 2005 és 2015 között 1300 milliárd tonnával csökkent a szárazföldeken tárolt víz mennyisége – a 21. század elején ez volt a tengerszint-emelkedés fő forrása, nem pedig a grönlandi jégpajzs olvadása.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.