tévésmaci

Egy kutyuska eltűnt

  • tévésmaci
  • 2014. szeptember 1.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché a magyar csapat tagjaiként részt vettek a XXIII. Nemzetközi Piramis Játékokon, már a megnyitón megtelt a tévénézők szíve melegséggel, látván ugyebár hazánk különösen népes delegációját. S nem ám mindenféle kósza sportvezető dagasztotta a legnagyobbakkal közel azonos méretűre a delegációt, hanem az ízléses - Dömperl Katóka szalonjában tervezett - formaruhában, a nemzeti lobogó alatt felvonuló sportolók: ne szerénykedjünk, minden szakágban volt magyar induló, egyéniben is, csapatban is nagy számban teljesítették versenyzőink a részvételhez előírt kvótákat. Volt olyan - például életbiztosítás vagy elismervénykategóriában remekül teljesítő - játékos, akit csak a nevezési limit miatt kellett itthon hagyni, lévén az egyéni számokban legfeljebb két induló és egy csapat képviselhetett egy-egy országot. Hogy Sztupát és Trochét most a titkosszolgálat vagy az agitprop osztály vajazta be a csapatba, vagy tényleg átlagon felüli sportsikereiknek köszönhették a címeres mezt, nos, azt hagyjuk is - legtöbben az agitprop vonalra esküdtek, személyesen "vári et.-t (Miklós - a szerk.) sejtetve a beválogatás mögött. Itt legyen elég annyi, hogy Sztupa a klasszikus piramisversenyben indult, ami minden szempontból a játékok csúcspontjának számított, s csak az összecsapás-sorozat végére jutott el a döntőkig, mint e nagyszerű sportesemény egyetlen méltó betetőzése. Az első fordulót azonban már a Luzsnyiki Arénában tartott megnyitóünnepség másnapján megrendezték, ahol Sztupa egy jól elhelyezett ezereurós befizetéssel és öt balek gyors befírölésével szilárdította meg helyét a csoportkörből továbbjutásra esélyesek között. Troché a hatalommal üzérkedők csapatában számított stabil oszlopnak, ám egyéniben is biztosította helyét a modern korrupciós verseny rajtvonalánál, méghozzá úgy, hogy a selejtezőcsoportjában egy huszárvágással - pontosabban egy helyi képviselők részére szervezett, úgymond tehetségkutatási célú thaiföldi úttal - vívott ki döntő fölényt a félelmetesnek tartott cseh és az esélytelenek nyugalmával készülő, ezért sötét lónak számító norvég versenyzővel szemben. Mondjuk ki büszkén, Trochét a jobb fogadóirodák titkos esélyesként tartották számon, a magyar televízió kommentátora pedig egyenesen ódát írt hozzá, amit élő adásban olvasott föl egy gyermekkórus kíséretében. Apropó, televízió! Lássuk a műsort, bár mifelénk mísornak mondják, tudják, falun.

Pénteken (1-jén) az m1 az első két résszel indítja útjára az öreg isten tudja, hányadszor a Büszkeség és balítéletet, tényleg nálunk már a gyerekek is ezt játsszák az utcán, ahelyett, hogy mondjuk Herculesbe vagy a Godzillába nyomatnák, jön a kiscsákesz, hogy Darszi vagyok, és úgy szólok Erzsikéhez, hogy az rögtön akar választani néhány csillagot. Szerencsére fél 11 után a Duna Tv visszaröpít minket a múltba, s Gaál István oktalanul feledett Holt vidékében mutatja meg a hetvenes évek eleji Törőcsik Marit. Amúgy totál depi az egész, elnéptelenedő falu, mindenki megdöglik vagy lelépett már rég, Törőcsik Patkós Irmával válogatja a pityókát.

Szombaton még visszább curikkol a Duna, Az ördög és a tízparancsolat amolyan sztorizós marhaság a hatvanas évek elejéről, amiben benne van Fernandeltől Alain Delonig mindenki, aki franszia. Még a nagymuterom is volt állítólag próbajátékon, pedig neki csak annyi köze volt az egészhez, hogy szerdánként, amikor jött a boltba parizer, megkockáztatott magának öt dekagrammot - nem is vették be, bár ő azt mondta, azért, mert a rendező föl akarta szedni, csak ellenállt. Asszem' Danielle Darrieux játszotta végül a szerepét. Este hétkor a film+n jön A sötét lovag, bújjunk el előle!

Vasárnap p betűs filmek a Dunán, délben Pacsirta, este Psycho. Én simán összetolnám a kettőt, mert arra rohadt kíváncsi lennék, hogy a gonosz Anthony Perkins vajon olyan könnyen elbánna Nagy Annával is, mint szegény Janet Leigh-jel. Aligha.

A Heath Ledger-rajongók csütörtökön még csíphetnek az HBO-n egy Casanovát, aztán kalap s kabát. Tévézni mukiság.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."