Tévé

Mi a hiba a képen?

Balatoni nyár

Interaktív

Lehet-e művi és mesterkélt egy műsor, amely fésületlen és botladozó? Hathat-e esetlegesnek egy olyan adás, amelyben nincsen helye a természetes reakcióknak?

Aki látott már úgynevezett nyári kitelepülős tévéműsort, jól tudja, hogy a válasz e kérdésekre egyértelmű igen. A közszolgálati csatornák Balatoni nyara is épp ilyen adássorozat: mintha csak egy képrejtvényből kellene kiválogatniuk a nézőknek a nem odaillő, az adott közegben falsnak bizonyuló részleteket. Olyasmiket, mint például a balatoni tájkép elé felállított műsorvezetői pultot, amelyre biztos, ami biztos, két vágott növényekkel telerakott váza is odakerült, hátha valaki nem érné be a buja természetes növényzet látványával. Vagy éppenséggel kiszúrhatjuk a műsorvezetői párosítás sutaságait is, hiszen Kautzky Armand rendületlenül cukros bakiparádéjának és Varga Edit üdítően higgadt profizmusának napjait követően az új hét a mindenkor nett Novodomszky Éva meg egy kockás inges kocka, a meteorológus Tóth Tamás kettősével lódult útjára. Valaki alighanem izgalmas és termékeny ötletnek vélhette e két nem összeillő ember összepárosítását, azonban zajosan derűsnek tódított együttműködésük korántsem ütötte meg a profi tévésektől okkal elvárható színvonalat. Csupán egyetlen jellemző példát említve a hétfői adásból: egy alkalommal ketten együtt sem vették észre, hogy két cserkész interjúalanyuk közül az egyiket mindvégig megszólítatlanul hagyták mikrofonjával és biciklijével álldogálni, ami a nyilvános megalázás különösen kegyetlen formája.

Azután az is bizton oda nem illő mozzanatnak ítélhető, hogy a három részletben elővezetett, elmaradhatatlan főzőcskézésből gyakorlatilag semmi sem derült ki az elkészített ételről. S habár a jelen sorok írója nem várta ceruzával a kézben a kemencében sült lazac receptjét, azért e műsoregységek létjogosultságát jócskán kérdésessé tette, hogy a magyar nyelvvel rokonszenvesen barátkozó Karim mester (úgy is mint a Szabadtűzi Lovagrend frissen felavatott lovagja) bevallottan nem kívánta elárulni a sütéshez általa felhasznált fűszerkeverék nevét. Az ugyanis reklám lett volna, márpedig termékmegjelenítő reklámra csupán a mester nevét viselő cég kemencéi és kandallói voltak befizetve.

Könnyen meglehet, ha a műsor közepén nem bukkant volna fel egy Butch nevű serdülő eb (majd később két nagyméretű, eleven ponty, meg a 100 Folk Celsius teljes létszámban), a kétórás adás egésze a természetellenes mesterkéltség regiszterében ragad: teli szájas műkedéllyel, szemkerekítő álérdeklődéssel és ordítóan hamis beállításokkal. Olyasforma kínos pillanatokkal, mint a sminktükör elé ültetett Gubás Gabi bejátszása, ahol is az oly szép és jobb sorsra érdemes színésznő szünetet nem ismerő púderpamacsolás közepette mesélte el legszemélyesebb s alighanem hangulatosnak szánt balatoni élményét. Olyan őszintétlenül, hogy azt itt bővebben nem is ecsetelnénk.

M1, július 28.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.