Rádió

Kicsit elment

Foci az éterben

Interaktív

A magyar foci régebben csak rossz volt, az utóbbi években viszont szürreális lett, de így legalább a sport és a kabaré közötti pozíciója alkalmas lehet rá, hogy új híveket szerezzen neki, főleg a fiatalabb generációk soraiból. Három különböző rádiócsatorna focival kapcsolatos műsorát hallgattuk végig a múlt héten, és mindhárom kifejezetten tanulságosnak bizonyult.

A Lánchíd Rádió hétfő esti sportmagazinja, a Taccsvonal szlogenje szerint „karnyújtásnyira van a sportvilágtól” és a „bennfentesek helye”. Fejér Balázs műsorvezető (és szerkesztőtársai) talán annyira bennfentesnek érezték a hallgatót, hogy Dárdai Pál újonnan kinevezett szövetségi kapitány bemutatkozó sajtótájékoztatójához kommentárt sem fűztek. Mintha Dárdai egyedül ült volna egy bádogasztal mögött, azzal a céllal, hogy huszonöt percben meggyőzze a hallgatóit, lesz még magyar feltámadás. Az edző zavarából és ismétlődő mentegetőző futamaiból („én nem akartam ekkorát lépni, de el kellett vállalnom, hogy segítek a fiúknak, hiszen magyar vagyok, még akkor is, ha nem itt élek” stb.) valamiféle öngyilkos lelkesedés áradt. De hogy ezt szimpatikusan (és többé-kevésbé épkézláb mondatokban) tudta megfogalmazni, rögtön jobb fényben tüntette fel annál, mint amit elődje valaha is magára tudott vonni. Ugyan élesebben is fel lehetett volna tárni az igazságot annál, mint hogy „a nemzetközi trend kicsit elment, a magyar bajnokság kicsit belassult”, de az olyan aranyköpésekért hálával tartozunk neki, miszerint „a mezőny a magyar bajnokságban kicsit hosszú, kicsit széles, több idő marad a pályán a döntésre”.

Azt, hogy „kicsit hosszú, kicsit széles”, a hétvégi közvetítés nagyon szépen illusztrálta a Kossuthon, bár más minőségben, mint amit a Lánchíd szótlan műsorkészítőitől hallottunk, hiszen a Sportvilág csapata az egyik utolsó profi rádiós team az országban. Tapasztaltak, magabiztosak, felkészültek – és végtelenül ironikusak. A cinikusságtól is egy hajszálnyira járnak néha, de még a legkeserűbb mondataikból is ki lehet hallani, hogy ők azért szeretik (szeretnék) ezt a sportot, és szívesen csinálják, amit csinálnak. A vasárnapi műsorvezető késő délutántól kora estig a sportriporterek között kivételesen elegáns beszédű Gulyás László volt, ő konferálta fel többször is sokat látott kollégáját, Novotny Zoltánt, aki az MTK–Nyíregyháza-meccset nézte. Novotny a meccs végén megjegyzi: „Nem fog a bíró sokat hosszabbítani, nem állt sűrűn a játék, illetve nem kellett gyakran megszakítani, csak a játékosok álldogáltak néha.”

Nem véletlen, hogy egy másik körben abszolút és abszurd poénforrás lett a hazai foci. A Tilos Rádió sportmagazinja, az Alma a pályától például – annak ellenére, hogy élsporttal nem foglalkozik – három focispoénnal indított vasárnap. Először is a Bëlga Foci vb 2026 című száma volt a felvezető zene, majd arról fantáziált a műsorvezető Golyós, hogy a visszavont katari vb helyére vajon pályázik-e a magyar kormány. Végül a kisvárdai sta­dion ügyén – az NB 3-ba bukott csapat otthonát kiemelt nemzetgazdasági jelentőségű projektnek nyilvánította a minisztérium – élcelődtek el keserédesen a stúdióban lévő rádiósok és vendégeik, a kerekes székes kosarasok. Ez volt a kiindulópontja az egészen másról szóló műsornak, és ez magáért beszél. Úgy tűnik, ha fociról van szó, a többségnek még az új stadionok árnyékában is működik a humorérzéke.

Taccsvonal, Lánchíd Rádió, szeptember 29.; Sportvilág, MR-1 Kossuth rádió, október 5.; Alma a pályától, Tilos Rádió, október 5.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.