tévésmaci

Körtehén

  • tévésmaci
  • 2021. április 21.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché zsákmányszerző körútra indultak, először a szükségleteiket mérték fel.

Nem lett túl hosszú a lista, kell egy zsák, mondta Sztupa. Nekem is, mondta Troché. Az annyi, mint két darab zsák. Milyen zsák? Háti? Lisztes? Egyéb? Van olyan, hogy egyéb zsák? Persze hogy van, például a szemeteszsák. Csak nem fogunk szemeteszsákkal zsákmányszerző körútra menni? Nem fogunk, nagyon vékony anyagból van, leszakadhat a száján az összehúzóka, meg különben is, milyen üzenete lenne már! Konkrétan szemét lenne a zsákmány is, s hát azt is be kell látnunk, hogy nem PET-palackokat akarunk gyűjteni a folyómedrekből vagy az árterekről, végtére is a zsákmányszerző körút az nem jótékonysági akció, még civil kezdeményezésnek is csak annyiban mondanám, hogy a saját szakállunkra vágunk neki. Igen, a zsákmányszerző körúthoz hideg fej, hideg szív és minél nagyobb, ugyanakkor jó erős zsák kell. De biztos, hogy kettő? Ha kettő van, nem kell például osztozni a zsákmányon, mindenki cipeli a maga zsákját, a maga zsákmányát, nincs elszámolási vita. Igen, de mi van, ha én nem akarom cipelni azt a nagy baszom zsákot, sőt, lehet, hogy egy reguláris zsák nekem nem is lenne elég, én azért indulok zsákmányszerző körútra, hogy bőségesen zsákmányoljak, el se bírjam a kincseket, ne használd, kérlek, a szajré kifejezést. Ehhez viszont csináltatnom kell egy extra large zsákot, meg kell valami serpa is, aki cígöli: nevezzük csak nyugodtan kamionnak. Akkor viszont miért kellene két zsákot csináltatni? Két zsák, két kamion, marhaság. Egy gigazsák, egy kamion, pontos elszámolás. Valóban, nézhetjük így is, de vizsgáljuk a dolog akusztikáját! Azt persze, vizsgáljuk. Hogy néz az ki, hogy befutunk egy bazi nagy kamionnal és a platón egy akkora zsákkal, amekkorát még nem láttak a né­pek soha. Leparkolsz, s odacsődül a falu/város apraja-nagyja, s lökdösik egymás karját, hogy nézzed már, mekkora zsák! S hát a zsákmány természetét sem ártana meghatározni, mert teszem azt kicsi, de drága zsákmányhoz elég lenne egy gondosan kiürített babzsák is. Ez igaz, tegyük tehát fel, hogy a zsák megvan. Hol kezdjük a zsákmányszerző körutat? Szerintem Mányon. Esetleg Zsámbékon.

Szombaton (24-én) a Cinemaxok (mind a kettő) egy szép német estével kedveskednek nézőiknek. Ha a sima Cinemaxon látunk neki, háromnegyed kilenckor egy kackiás rövidfilm lesz a nyitány, az X emelet. A mű képlete roppant egyszerű, s ismerős minden, de tényleg, műfajból talán egyedül az ősemberes filmeket kivéve: két ember (ezúttal középkorú nők) beszorulnak a liftbe (ezúttal egy áruházéba). Erre mondhatjuk joggal, hogy kedves alkotók, elmentek ti a búsba, mert szerintetek ugyebár hol a manóban is liftezhetne két középkorú nő, mint az áruházban. Miért nem az Eiffel-torony liftje romlik el velük? De a vége mégis az lesz e röpdolgozatnak, hogy van új a nap alatt. E csatornán ahhoz, hogy elérjük a nagyfilmet, még le kell küzdenünk a 2016-os A hét mesterlövészt, de én fogjam be a számat, mert nem láttam (nyugi, tervezem). 23.10-kor kezdődik a hét nyilván leghülyébb címe alatt futó film (és most tessék az eredetit hibáztatni): Ne. Szállj. Ki! Oh, basszus. Ám a mögötte álló némileg agyaltnak ható, ám gyönyörűen klausztrofób történet egy autóba rejtett bomba körül forog, apu viszi isibe a gyerekeket, de a bomba elhelyezője nem engedi a kiszállást. Ehhez képest a liftbeszorulás egy majális. A kettes Cinemax viszont már fél kilenc óta nyomatja a Meztelen állatok című filmet. 21. századi bildungs roman, ha van ilyen. Öt kis Wilhelm Meister kavar, mint a szél, szeretem az ilyet régóta. De nem csak németekből áll a világ, mert például a Duna tévén éjfél után elindul egy olasz krimiszéria, a Ne ölj!, melyben egy módfelett előnyös külsejű (ennek is megvan a maga jelentősége) torinói nyomozónő fárad a napi ügyek és a családi szennyes rendbe rakásán. Ha viszont az RTL Klubot választjuk, ott már egy órája felszálltunk egy repülőre, mely majd Ugandában bír leszállni velünk, holott mi csak szimpla turisták lennénk jóval kevésbé egzotikus tervekkel. Önök már tudják is, hogy miről van szó, de ha a 7 vérfagyasztó nap eredeti címét is idemásoljuk: Entebbe, akkor már túltárgyaltuk a dolgot. Magyarul ezen a héten két dolog tilos biztosan: repülőre szállni és tévét nézni.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.