Tévé

Lesz egy szigetem

Spektrum Home

Interaktív

„Változtasd meg élted!” – ezt a mély értelmű üzenetet nemcsak Rilke Archaikus Apolló-torzója sugallja az emberfia számára, de éppen így minden valamirevaló életmódcsatorna is.

E nemben a hazai kábelkínálat legjobbjának immár tartósan a Spektrum Home tekinthető, döntően importált műsorainak köszönhetően. Amatőr, sőt félprofi lakberendezőket, szenvedelmes kertészeket és lakásfelújítókat, valamint őstermelő biofarmereket nevel a nézőkből ez a csatorna, vagy legalábbis felkelti bennünk a tán soha be nem teljesülő, de még így is nemesítő hatású vágyat: némi stílust és tudatosságot vinni a létezésünkbe.

Akár úgy is, hogy csupán átkukucskálunk a hanyatló Nyugat, s ott is kiváltképp a boldog kevesek életébe, hiszen a Spektrum Home legerősebb vonulata éppen ezzel a lehetőséggel csábít. Vásároljunk szigetet! – hangzik az egyik műsorcím, s ha ennek hallatán nem nyílik ki rögvest a bicska a zsebünkben, akkor jó eséllyel a rabjává is válunk a formátumnak, s még inkább a hosszas megfontolás után megvett, vagy éppen finnyásan visszautasított szigetek látványának. Álomház – itt meg két kanadai zsúrfiú, bizonyos Scott ikrek segítenek felújítandó házakat beszerezni és csodálatossá kipofozni azon szánalomra érdemes csórikáim számára, akik mindössze 2-3 millió dollárt tudnak rászánni egy ilyen befektetésre.

Persze azért a Spektrum Home-on sincs mindenütt kolbászból a kerítés, pontosabban néha talán éppen abból van, s ezért is szorul aztán sürgős reparálásra. A született ezermestereknek meg a szögbeveréssel is hadilábon álló nézőknek egyaránt hasznosak az e témát taglaló, praktikus ismeretekre és alázatra nevelő műsorok. Sőt, a Segítség, tönkretettem a házam! és társai még arra is folytatólagos bizonyságul szolgálnak, hogy a tulajdonosi kétbalkezes kontárság meg a kivitelezői linkség örök világjelenség. A csatorna legtanulságosabb műsora azonban alighanem a Gazdag ház, szegény ház, ahol is különböző hátterű angolszász családok átmenetileg lakást cserélnek, és e mérsékelten eredeti ötlet nyomán a lehető legkülönbözőbb otthonok válnak megismerhetővé: távol a magyar kereskedelmi televíziózás szabványosított, IKEA-alapú fiktív és valóságos lakótereinek csíramentes fantáziátlanságától.

A csatorna profilja mindazonáltal mostanában épp’ változni látszik, méghozzá korántsem a letisztultság irányába. Az új műsorrendben például helyet kapott D. Tóth Kriszta autós interjúsorozata, az eredetileg netes Elviszlek magammal, s miközben a jó régről ismerős beszélgetések egy részét máig kedvvel nézhetjük újra, a formátum mégiscsak zavaróan kilóg az átalakítós-megszépítős-vásárlós műsorok közül. De azért megközelítőleg sem annyira zavaróan, mint az életmódcsatorna működésének igazi abszurdja: a szombat esti film. Biztos kézzel, a már az összes adót körbependliző klasszikus darabok közül választanak az illetékesek, a múlt hétvégére éppenséggel az ezerszer látott Louis de Funès-vígjátékot, a Szárnyát vagy combját? kiszemelve. Remekmű, az már igaz, de hát ilyesmiért nem érdemes a Spektrum Home-ra átkapcsolni. Lenne még mit barkácsolni ezen az elképzelésen.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”