tévéSmaci

Lófogadó

  • tévésmaci
  • 2017. július 1.

Interaktív

Amikor Az Angyalt játszotta a tévé, akkor még Angyal kalandjai volt a címe, 20.20-kor adta az az egy szem csatorna. Nyolckor Híradó, mondjuk Varga Józseffel, majd Takács Marika bemondta, hogy szevasztok. A szerfelett tájékozott közönség legnagyobb problémája pedig az volt, hogy hogy a francba’ van már az, hogy a csávó laposra ver két ruhásszekrényt, de sem a frizurája nem látja kárát e túlhajszolt testgyakorlásnak, sem pedig a nyakkendője nem mozdul fikarcnyit sem az ideálishoz képest. Szóval ez az Angyal így nem is hiteles. Többet számon kérni sem lehetett, hol voltak még a lassítva felszakadó sebek, kiontott belsőségek, ha az Angyalban lelőttek valakit, az nem vérzett, csak elesett, de a két dolog nem függött össze. A vértelenség sima dolog, így tévéztek akkor, de a frizura, a kravátli már üzent: meg sem rendülünk, jó haszonnal helyrerakjuk a dolgokat, s visszük a csajt. Csajokat. Egyértelmű: létezik valahol egy világ, persze, hogy a fejedben, ahol olyan Volvón jársz, amilyet még kanyarban sem lehet látni, olyan öltönyöd van, és olyan bármid, hogy csak nézni, beszélni nem is érdemes róla, s ezek meg csinálhatnak, amit akarnak, mondhatnak bármit, ez egy változtathatatlan felállás: így van, így lesz. Ezt innen piszok könnyű volt a Nyugattal azonosítani. Fikció, sőt meskete, de ott ilyenek a fikciók, ezek a mesék, vajon miért? Aztán a Minden lében két kanál már a nyugati fogyasztónak is kijelölt egy viszonylag közeli planétát, hogy ott van a nagy élet, csak vigyázni kell nagyon Tony Curtisszel. Ki ne innen tudta volna meg, hogy Sanlúcar de Barramedáig kell szaladni egy rendes sherryért? Hogy az ő James Bondjáról, a sok karót nyelt szakbarbár közt már ne is beszéljünk. Ha Columbo angyal volt, az Angyal micsoda volt? És most micsoda?

Szombaton (3-án) már kitör a televíziózás pünkösdje, például a ViaSat3 a Bourne-okkal ünnepel, este kilenckor jön A Bourne-rejtély, s aztán minden pünkösdi nap ugyanekkor, ugyanitt. A muri élvezeti részét némileg elfelhőzi ugyan, hogy a második résztől gyakorlatilag nézhetetlen a lefolyás, s az első is csak azért, mert oly módfelett ibuszos. A Duna tévé már délután 3-kor bedobja A kőszívű ember fiait, mert különben végtelenítve kellene adniuk A Hídembert, s azért több nap, mint egyházi ünnep. De térjünk a lényegre: 18.05-kor a Film Mánia levetíti Billy Wilder és Jack Lemmon messze földön híres együttműködésének egy némileg elfeledett gyümölcsét! Az 1972-es Avanti!-ban nevezett Jack tilosban rajtavesztő atyja tetemével együtt Itáliából a szerelmet is hazaviszi – fagyit vagy pizzát mégsem vihet, persze egy miniatűr Colosseum hűtőmágnesként nyilván nem lenne ennyire kockázatos. Lesz még a Film Cafén A hal neve: Wanda is, de azt feltehetően csak a nemzet horgásza fogja nézni, ő is csak legendás humora okán.

Vasárnap még megy egyet az M3, háromnegyed nyolc előtt Mezítláb a parkban. Jane Fonda és Robert Redford szépségére még a bulvárszínház réme, Neil Simon sem nagyon bír szeplőt hányni, így az sem baj, hogy rögtön utána Julius Ceasar jön, akiről tudjuk, hogy övé a vécézár. S itt lép közbe a gaz Film Mánia: ugyanebben a sávban A francia hadnagy szeretőjével és A halászkirály legendájával hajszolja a nézettséget. Ne tévézzenek! Ezeknek?

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.