tévéSmaci

majomszaporulat

  • tévésmaci
  • 2017. január 1.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché belevágtak az Infecundin-bizniszbe, Kádár János rettenetesen ki volt akadva. Azt kiabálta PB-ülésén, hogy ebben az országban a szülőotthonok inkább angyalcsináló gyárak, s jobb volt a Ratkó-korszakban, mint ma (a hatvanas évek végét írtuk, a ruszki bíró épp elcsalta a vb-döntőt az angoloknak). Mindenesetre az első titkár et. jogos dühe – tényleg a béka segge alatt voltunk gyerekcsinálásban; na hallod, ide? – zöld utat adott a hormonális fogamzásgátló gyártásának és forgalmazásának, be is indultak a Kőbányai Gyógyszerárugyár gépsorai, s a futószalagok okádták az Infecundint egyenest a pult alá. Az így keletkező piaci hasítékba nyomultak be daliásan Sztupa és Troché, tőlük mindig lehetett kapni antibébi-pirulát, de csak és kizárólag recept nélkül! Receptet nem fogadtak el még akkor sem, ha protekciós orvos állította ki. Gondolta is Sztupa, hogy kiírja valahová, hogy a recepteket tessék a bejárat előtt álló tárolóban hagyni, csak hát a mozgóárusítás során az efféle tájékoztatás objektív nehézségekbe ütközött. Sztupa azért a kedvenc eszpresszója falán megpróbálkozott egy falfirkával, de csak fejben. Rögtön a Munkával köszöntjük a Szovjetuniót mellé képzelte! Éljen Kádár, nem kell vény! Apropó, Kádár: a csodaszer nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, az abortuszstatisztika maradt a francba fönn az egekben, de a szellem kiszabadult, az Infecundinnak jobb ára lett, mint az orkánkabátnak vagy a nejlonharisnyának. Sok rémhír tapadt hozzá, hogy aki használja, annak váratlan helyeken nő ki a bajusza, meg miegymás. Egy ilyet Troché is hallott, hogy egy nőnek a frizsiderjén nőtt ki a bajusza, mert abban tárolta a bűnös gyógyszert, de Trochét nem zavarták a pletykák, dolgozott csendben tovább. Már vagy négy éve vitték a boltot, amikor az egyetlen komolyabb probléma jelentkezett: az átállás. Minden névváltozást rosszul tolerált akkoriban a piac, így körültekintően kellett eljárni. Sztupa és Troché a Bisecurin premierjét az 1971-es Székesfehérvári Amatőrfilm Fesztiválon tartották, még szlogent is faragtak hozzá: same shit, new name, de nem volt rá szükség, az amatőrfilmesek rajta voltak a szeren rendesen. Sztupa és Troché csak akkor kerestek jobban, amikor a Fővárosi Állat- és Növénykert csimpánzainak és gorilláinak behozatott másodosztályú Chiquita banánt dobták piacra.

Pénteken (2-án) éjjel 0.10-kor a Duna tévé adja a Szerelmi hadviselés című 1975-ös brit–nyugatnémet filmet, ami határozottan arra enged következtetni, hogy a nemzeti főadóra befigyelt egy mélyen leszállított árú Roger Moore-díszdoboz. Most, hogy ismét James Bondot ad majd a veterán művész, különösen nagy keletje lehet a korábbi hülyeségeinek (nyugi, nem ad, bár én bírnám nagyon). Öröm az ürömben, hogy az Angyal ezúttal is Susannah Yorknak csapja a szelet, miközben fegyverekkel kereskedik, mint akkoriban például Csehszlovákia (bár neki aligha lettek volna esélyei a nevezett Susannah-nál). Ha ez így megy tovább, hamarosan Ivanhoe is megérkezik (meg a Tatapó).

Szombaton irány a Riviéra! Cary Granttel nyittatunk szobát a cannes-i Hotel Carltonban, s ráhajtunk Grace Kellyre. Szerencséjére a művésznőnek nem kellett messziről érkeznie a Fogjunk tolvajt! fáradságos forgatására. De jobb lesz résen lennünk, mert valaki fosztogatja a Carlton lakosságát, s nem a Macska az! Ő inkább kinyomozza a tettest úgy negyed nyolc felé az M3-on! De lehet, hogy én ugyanekkor a ViaSat3-on nézem a Bean – Az igazi katasztrófafilm című drámát, tudják, amiben a főhős megfesti egy Whistler nevű ürge kedves édesanyjának az aktját.

Csütörtökön éjjel 3.30-kor lesz a Film+-on a Kardvihar, amit nemcsak azért ajánlok szíves figyelmükbe, mert így leírhatom a vuxia szót, hanem azért is, mert szent meggyőződésem, hogy a Kardvihar csak­is a Repülő tőrök klánjának a folytatása lehet, nem is annyira más eszközökkel. S ha önnek gondjai vannak a vuxiájával, közel a segítség, én például Florimo tápoldatot használok, s nincs okom panaszra, csak a tévéműsor lehetne kicsit jobb.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”