rés a présen

Kézműves vagyok

Finta László, a Nyitott Műhely vezetője

  • .
  • 2009. november 5.

Interaktív

rés a présen: Népszerű irodalmi, képzőművészeti, zenei klub, elismert szellemi műhely a tiéd, ami viszont egy kézműves műhelyből alakult. Hogyan?

Finta László: Kézműves mester lennék, és a Műhely is egy kézműves Műhely lenne igazán.

De az első pillanattól beindult itt az "elkultúrházasodás". Elég nagy volt a hely, gondoltam, elfér majd ez is, az is, de nem így lett. Hatodik éve, hogy nem tudok az eredeti mesterségemmel foglalkozni, és mondhatom, nagyon hiányzik, de ami itt kialakult, az tényleg egy csoda. A semmiből lett, és mindazt, ami szükséges a működéséhez, utólag próbáljuk megteremteni.

rap: Hogyan alakítottad ki a programot?

FL: Alapvetően az ízlésem diktálta, mi legyen. Na jó, nem állíthatnám, hogy teljesen tájékozatlanul csöppentem bele a kulturális életbe. Lényegében ma is így működik minden, csak sokkal több tapasztalatom lett. Ami a legfontosabb: egy ideje nem vagyok egyedül, mert létrejött a Műhely Alapítvány, amelyre támaszkodhatom, és meg tudom osztani másokkal a feladatokat. A meglepő igazán az, hogy most már szinte mindenki itt van vagy megfordult itt, akit szeretek, tisztelek, becsülök a jelenkori magyar kultúrában.

rap: Messze földre elment a Műhely híre. Kik vitték?

FL: A nálunk vendégként megforduló írók, énekesek. Lovász Irén például beszélt rólunk Zágrábban, így meghívtak bennünket a zágrábi Magyar Fesztivál egyik szereplőjeként, a Booksa elnevezésű helyi "Írók boltjába", ahol a litera.hu szerkesztőivel együtt mutatkoztunk be, és megbeszéltük a nemzetközi együttműködés részleteit.

rap: Mi az idei őszi, téli program a XII. kerületi Ráth György utcai kultpincében?

FL: Tervek? Mindenkinek igyekezni helyet csinálni, akit szeretünk - de egyre nehezebben megy. Sok, havi rendszerességgel ismétlődő sorozat fut eleve a Beszélő estektől a kritikai beszélgetéssorozatokig, így régóta kevés a maradék hely, amit szét lehet osztani könyv- és filmbemutatókra, koncertekre. Idén decemberben lesz 10 éves a Műhely, amit egy Szilágyi Lenke-kiállítással (a Beszélővel közösen), és egy Both Gabi-koncerttel (közreműködnek a Darvasok, Várady Szabolcs és Závada Pál) ünnepelünk meg.

rap: Akkor minden pörög.

FL: De sok minden hiányzik a "rendes" működéshez - ezeket lenne jó legelőbb abszolválni.

rap: Egyszemélyes intézmény vagy, a pultban is te állsz. Van időd pihenésre?

FL: Van segítségem, az alapítvány, Bán Magdát és Farkas Ildikót külön kiemelném. De azokról az önkéntesekről is hadd tegyek említést, akik sokszor beállnak hozzám a pult mögé. Nélkülük már rég kidőltem volna. Időm másra? Sajnos még így sincs. De tényleg semmi. Idén nagyjából sikerült elolvasni Tar Sándor életművét. De ősztől kora nyárig szinte csak a Narancs meg a net az, amihez hozzáférek.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.