Snoblesse Oblige 2022/37.

  • Narancs
  • 2022. szeptember 14.

Interaktív

 Heti kulturális programajánló 

„Ki érti meg ma énekem, ki érti meg? / S ki tudja, mert én nem tudom, hogy mit jelent?”

(Babits Mihály: Theosophikus énekek – Indus)

szeptember 16., péntek, 16.30  Ízek, illatok, klezmer… – a Daniel Klezmer Band estje

„Szól a kakas már… de mikor lesz az már?” A klezmeregyüttes segítségével átélhetünk egy autentikus sábátköszöntést zsidó dalokkal, közös énekléssel, valamint a finom falatoknak és boroknak köszönhetően beletanulhat a „kóserságba” a hét végéig tartó Kerekdomb Fesztivál közönsége. Előzetes regisztráció: kincseshegyalja [at] gmail [dot] com (Gasztro Porta, Tállya)

 

szeptember 16., péntek, 19.00  Vad Fruttik – koncert

A zenekar és a frontember Likó Marcell karrierje a Summer Kitchen nevű Nirvana-feldolgozásokat játszó zenekarban kezdődött Várpalotán, aztán a 2000-es évek második felében Budapesten váltak sztárzenekarrá. Rockos elektronikus hangzásuk és szókimondó, egyszerű szövegeik tökéletesek a nyárbúcsúztatáshoz. Vendégük a Platon Karataev lesz, akik az idei, Partért kiáltó című albumukról játszanak. (Budapest Park, Bp. XI., Soroksári út 60.)

 

szeptember 16., péntek, 19.00  Emberek

A Compagnie Massala produkciója a marokkói gnawa törzs vallásából és a kapcsolódó zenei világból táplálkozó előadás. Fouad Boussouf koreográfus a rituális, egészen transzba hajló törzsi táncot a nagyvárosok hiphopzenéjével és az urban dance-szel ötvözte. A 20.00-kor kezdődő előadás előtt A marokkói zene törzsi, vallási és politikai története címmel Saïd Tichiti, az afro-arab zenét játszó Chalaban zenekar alapítója és frontembere tart előadást. (Trafó, Bp. IX., Liliom u. 41.)

 

szeptember 16., péntek, 19.30  A tolonc

Kertész Mihály 1914-ben készült filmje az ártatlanul lopással vádolt és bánatában öngyilkosságra készülő cselédlányról az 5. Budapesti Klasszikus Film Maraton szabadtéri szekciójában. A címszerepben Jászai Marival, akinek nem sok filmje maradt fenn. A népszínmű adaptációt Erdély festői tájain, vidéki népviseletbe öltözött statiszták közreműködésével forgatták, a Janovics Jenő alapította Proja filmgyárban. Pacsay Attila komponált zenét hozzá, amelyet a szabadtéri vetítésen a Győri Filharmonikus Zenekar játszik, élőben. (Szent István-bazilika előtti tér, Bp. V.)

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.