A Lánchídnál is hosszabb lenne a Balatonföldváron építeni kezdett e-kikötő egyik mólószára

Kis-Magyarország

Az építkezés megkezdődött, a kikotort iszapot a tóban rakják le.

A Párbeszéd tartott csütörtökön tiltakozó demonstrációt és sajtótájékoztatót a balatonföldvári Nyugati strandnál, miközben a háttérben, a Balaton vizében már munkagépek dolgoztak a tervezett és – ahogyan a múlt héten megírtuk – minden engedélyt megkapott vitorláskikötőn. A helyi Mosolygó Balatonföldvárért Egyesület eközben perre ment az engedélyek visszavonása érdekében, azonnali jogvédelmet kérve.   

2006-ban még tiltották

A párbeszédesek molinójukon a Lánchidat tették a kikötő látványterve mellé. „Ezen jól látható: míg a Lánchíd 375 méter hosszú, addig a leendő kikötő egyik mólószára 381, vagyis hosszabb – mondta Szabó Rebeka országgyűlési képviselő, a Párbeszéd társelnöke. – Lánchidat a Balatonba?  A két mólószár kettészelve a strandot, véget vetne az eddigi békés strandhasználatnak, továbbá BM-rendelet is tiltja a fürdést kikötők 100 méteres körzetében. Ráadásul környezeti hatástanulmány sem készült. A kormányhivatalok ma a Fidesz befolyása alatt vannak, azt engedélyeznek, ami a Fidesz érdeke.

Itt például azt is engedélyezték a vállalkozónak, hogy a Balaton közepén rakja le a kikotort iszapot.

A Párbeszéd amondó, hogy nem kell mindenhová óriáskikötő, főleg ne egy strandra, őrizzük meg a Balaton észszerű használatát, óvjuk környezetét, élővilágát. Ne engedjük beépíteni a Balaton betonmonstrumokkal! Egy ilyen beruházást széles körű társadalmi egyeztetésnek kéne megelőzni, itt ez is elmaradt.”

 
Kotróhajó a tóban Balatonföldváron a Nyugati strandon
Fotó: A szerző felvétele

Herényi Károly, a Mosolygó Balatonföldvárért Egyesület elnöke egy 2006-os dokumentummal érkezett, úgy mondta, hogy „abból az időből amikor még léteztek valódi környezetvédelmi hatóságok”. Ebben állítása szerint az áll, hogy a Nyugati strandra nem lehet kikötőt építeni. „Az pedig a józan észnek is ellentmond, hogy a földvári jegyző azt nyilatkozta az engedélyezési eljárás során: a kikötő megépítésével nem változik meg a strand funkciója. Ezek szerint toronyházat is lehetne ide építeni, hiszen akörül is lehet strandolni. Ugyanúgy, mint anno, a hatalom ma is azt gondolja, hogy azt tehet, amit akar. Mi azonban úgy gondoljuk, hogy nem tehet azt, mit akar” - fogalmazott az egykori MDF-es politikus.

 
Herényi Károly és Szabó Rebeka a mólószárakat a Lánchíddal összehasonlító molinóval
Fotó: A szerző felvétele

A Covid miatt maradt el az egyeztetés

Herényi Károly egy korábbi sajtótájékoztatón azt javasolta, hogy a balatonföldvári önkormányzat is kérjen azonnali jogvédelmet. Az önkormányzat a Facebook-oldalán válaszolt erre. E szerint „sem az önkormányzat, sem a polgármester nem kérhet azonnali jogvédelmet, mert az ügyben nem peres fél. Egyébként meg a bírósági eljárás során a bíróság hangsúlyozta, hogy a kikötő vízi létesítményei a vízjogi létesítési engedély birtokában építhetőek meg, az azonnali jogvédelem iránti kérelemmel az építkezés nem akasztható meg.”

Arra pedig, hogy nem előzte meg társadalmi egyeztetés (így például lakossági fórum) a kikötőépítést, a Balatonföldvár Város Facebook-oldal így reagált: „2020 februárjában tartott közmeghallgatást követően életbe lépett a COVID-veszélyhelyzet, így az engedélyezési eljárás során az illetékes hatóságoknak erre nem volt lehetőségük. Az önkormányzat a beruházás minden fontosabb részletéről tájékoztatást adott más fórumokon. A beruházás 2006 óta szerepel a városfejlesztési tervben.”

A balatonföldvári Nyugati strandon épülő kikötővel kapcsolatban legutóbb azt írtuk, Deák Sándor, a beruházó Balabo Kft. ügyvezetője elmondása szerint minden engedély birtokában kezdték meg a kikötőépítést, és szeretnék tartani az eredeti, ez év végi befejezési határidőt.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.