„Egyetértünk azzal, hogy az önkormányzati tulajdonban lévő víziközmű-szolgáltatók működésének fenntartását, a feladatellátás folyamatosságát minden körülmények között biztosítani kell, hiszen az ivóvízhez való hozzáférés alapvető emberi jog. A kérdéses víziközmű-szolgáltatónál ez jelenleg a tulajdonos önkormányzatok hatásköre. Állami szerepvállalásról kormánydöntés nem született. Ugyanakkor kiemelt figyelemmel követjük nyomon a helyzet alakulását, és indokolt esetben megtesszük a szükséges intézkedéseket” – áll abban a minap született válaszban, amelyet Stummer János (Jobbik) országgyűlési képviselő írásbeli kérdésére adott Fónagy János, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszterhelyettes.
Az ellenzéki honatya korábban a Narancs.hu-ban megjelent és a dél-alföldi megyék 131 településén közel 500 ezer ember vízszolgáltatását ellátó, jelenleg igen sanyarú időszakot átélő cég jövőjéről tett fel kérdést Orbán Viktor miniszterelnöknek. „Milyen tervei vannak a kormánynak az Alföldvíz Zrt.-vel?” – kérdezte a kormányfőt.
Gigaveszteség az elmúlt három évben
Stummer leírta, hogy a többek között 68 Békés megyei település ivóvízellátó-rendszerét üzemeltető, nagyságrendileg félmillió dél-alföldi ember egészséges ivóvízhez való hozzájutását biztosító Alföldvíz Zrt. mostanra a csőd szélére sodródott, felmerült közműszolgáltatói tevékenységének rövid határidőn belül történő felfüggesztése is. „Az ügyben az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz:
mit és milyen határidővel fog tenni a kormány annak érdekében, hogy a víziközmű-szolgáltatás az érintett településeken folyamatosan biztosítva legyen?”
– kérdezte.
A Narancs.hu az még ősszel hírt adott arról, hogy a szeptember 25-i békéscsabai Alföldvíz-közgyűlésre készült előterjesztés szerint gyakorlatilag az ellehetetlenülés határára sodródott a gazdasági társaság, mert vesztesége 2019-ben meghaladta a 2,6 milliárd forintot, az idei veszteséget pedig közel 1,2 milliárd forintra lőtték be. A 2018-as veszteség 425 millió forint volt, ami így három év alatt elérte a 4,2 milliárdot. A szeptemberi eredménytelen közgyűlést novemberben egy online megtartott újabb követte, amelynek előterjesztései között szerepelt, hogy a fizetésképtelenség elkerüléséért, egyben veszteségrendezés címén a tőkeszerkezet helyreállítása érdekében a cég 3,8 milliárd forintos alaptőkéjét közel 2,6 milliárddal, 1,2 milliárdra szállítsák le.
Ami Fónagy válaszából kimaradt
De később az is kiderült, hogy a nagyon rossz pénzügyi helyzetben lévő cégnek 2021-ben nagyon komoly forrásszükséglete lesz. Összességében legalább 3,2 milliárd forintot kellene betenni a jövő esztendő végéig a társaságba a forrás nélküli és pénzügyileg kivéreztetett többségi tulajdonos önkormányzatoknak, hogy a gazdálkodás kockázatmentes legye. Ez lehetetlennek tűnik. Így, ahogy korábban jeleztük, aligha lehet más végeredmény, minthogy igen olcsón kerül majd kizárólagos állami tulajdonba a cég.
Fónagy János válaszában az a legérdekesebb, ami kimaradt belőle. Az államtitkár megfeledkezett arról, hogy az állam 28 százalékban tulajdonos a cégben, ez pedig komoly felelősséget ró a kisebbségi tulajdonosra. Nem tesz arról említést, hogy már 2017-ben felmerült az a lehetőség, az állam többségi tulajdont szerez az Alföldvíz Zrt.-ben. Ám a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) végül visszavonta 1,7 milliárd forintos tőkeemelési szándékát, így nem változott a tulajdonosi szerkezet. Ahogy azt sem részletezi, hogy a pénzügyi és megtérülési mutatókat semmibe vevő, tisztán politikai alapon bevezetett rezsicsökkentés, a brutális elvonások és a közműadó játssza a főszerepet a veszteségek kialakulásában, amely minden honi víziközmű céget sújt, ha nem is egyforma mértékben.
Lehangoló, semmitmondó, nonszensz
„Ez lehangoló, semmitmondó és a valós kérdéseket megkerülő válasz.
A pénzügyi és gazdasági ellehetetlenülés szélén van a társaság, vajon mikor lesz elég indok, hogy a kisebbségi tulajdonos állam lépjen?
Ezek szerint nincs baj, vagy még nem elég nagy a baj. Mindig ilyen válaszokat kapunk, ha kapunk egyáltalán” – reagált a Narancs.hu-nak Fónagy Stummernek adott válaszával kapcsolatban Miskéri László, az Alföldvíz Zrt.-nél működő szakszervezet elnöke.
„Kivéreztetés helyett modernizációt!” – ezt írta közösségi oldalára a Jobbik parlamenti képviselője Fónagy válasza után, amit nemes egyszerűséggel „semminek” nevez. „Végül is hova kapkodjunk, ugye, államtitkár úr? Jó lesz ez a rendszer ide, legyen legalább valami kis izgalom vidéken, hogy meddig folyik a csapból a víz. Nonszensz” – fűzte mindehhez hozzá Stummer.
Majd arra hívta fel a figyelmet, hogy a veszteségek miatt hosszú ideje elmaradnak a felújítások, ezért a sok helyütt 50 éves azbesztcement csövek 30-40 százalékos hálózati veszteséggel működnek, s az ivóvíz minősége is sokszor hagy maga után kívánnivalót. Emellett szerinte meg kel találni azokat a szakembereket, akik ismerik az itteni rendszert, tudják, hol kell beavatkozni ahhoz, hogy technikai és gazdasági értelemben egyaránt fenntarthatóan tudjon működni a vízellátás. Végül pedig egy nemzetközi összehasonlításban is modern víziközmű-hálózatot kell építeni.
Bár a jobbikos képviselő nem írta le, ez összességében több tízmilliárd forintos tétel. Nem hoz a választásnál szavazatokat, de nem úszható meg.