Ellenzéki összefogás Békéscsabán

„Együtt sikerülni fog”

Kis-Magyarország

Ellenzéki tüntetés volt Békéscsabán: a szocikon kívül ott volt a helyi Szolidaritás és a DK is. Mi nem is elsősorban a beszédekre, sokkal inkább a résztvevők véleményére voltunk kíváncsiak az ellenzéki együttműködés kapcsán.

„Miért lenne Gyurcsány-fóbiám?” – kérdez vissza érdeklődésünkre Hrabovszki György, békéscsabai szocialista önkormányzati képviselő, a hétfői demonstráció moderátora. „Éljen!” – mondja Miklós Attila, az MSZP békéscsabai elnöke arra a felvetésünkre, hogy mit gondol az Együtt 2014 választási szövetségről. Arra azonban nem tudott válaszolni, hogy a szövetséggel való lehetséges összefogásban pontosan mi lehet a szocialisták szerepe. Sietett megjegyezni: itt most nem is erről, hanem a párbeszéd kezdetéről van szó. A legfőbb cél az Orbán-kormány leváltása.
Békés megyében nem először tiltakozott együtt a három politikai csoport: Ruzsa György, a Szolidaritás gyulai szervezetének vezetője arra emlékeztette a narancs.hu-t, hogy idén januárban, a fogcsikorgató mínuszokban a szomszédos Gyulán megrendezett Fidesz-bál hivalkodása ellen már együtt demonstráltak szocialisták, DK-sok, a Szolidaritás aktivistái és egyetemisták, valamint civilek.

 

Képünk csak illusztráció!


Képünk csak illusztráció!

Fotó: MTI


„Nem is értem a kérdést” – válaszolja Leel-Őssy Gábor, a DK gyulai vezetője, amikor az együttműködésről kérdezzük. „Számunkra, a demokratikus ellenzék számára, az együttműködés teljesen természetes, ezt bizonyítják eddigi demonstrációink és alternatív városi ünnepségeink. Vidéken, a személyes kapcsolatoknak köszönhetően jóval kisimultabbak ilyen szempontból is a viszonyok” – így Leel-Őssy, aki már a decemberben, Gyulán a szocialistákkal és a Szolidaritással együtt tartandó tiltakozó megmozdulásokat tervezi. „A pártelitek egy részénél érzem, hogy nem vagy nem feltétlenül együttműködés-pártiak, de a tagok és a szimpatizánsok elsöprő többsége másként gondolkodik erről” – teszi hozzá.


Ugyanezt az összefogást és együttműködést erősítették a hétfő délutáni demonstráció szónokai: Molnár József (Szolidaritás), Árgyelán Erzsébet (DK) és Miklós Attila (MSZP). A kormány bírálata mellett arról is beszéltek, hogy a megfélemlítettség légkörében is egyre többen vállalják az arcukat a megmozdulásokon, mert elegük van. Helyszíni közvélemény-kutatásunkból kiderült, hogy a közel 300 demonstráló között – a többségben lévő békéscsabaiak mellett – szép számmal voltak orosháziak, medgyesegyháziak, gyulaiak, szarvasiak, csorvásiak, sarkadiak, sőt még Szegedről is érkezett egy Szolidaritás-csapat, és jelen volt Velkey Gábor, volt békéscsabai szabad demokrata parlamenti képviselő is. Sok demonstrálót megkérdeztünk, véleményük röviden összegezhető: az összellenzéki együttműködésnek jelenleg nincs alternatívája.

A békéscsabai szónokok mindegyike elmondta, hogy „Orbánnak mennie kell!”, felhívták a figyelmet a regisztráció fontosságára, és – a demokratikus ellenzéki együttműködésre utalva – hangoztatták, „egyedül elbuknánk, de együtt sikerülni fog”.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.