Sok nagy csatát, emlékezetes mérkőzést és eseményt megélt az 1988-ban átadott, 2300 fő befogadására képes békéscsabai sportcsarnok, ahol a lelátók szinte ráborulnak a küzdőtérre, így a közönség egészen különleges atmoszférát képes teremteni egy-egy mérkőzésen. Az átadás óta eltelt 32 évben egy nagyobb felújításon már átesett a csarnok 2004-ben, amikor Szeged visszalépése után itt rendezték meg a női kézilabda Európa-bajnokság egyik csoportkörét. Akkor az olimpiai, világ- és kontinensbajnok dánok mellett a mindig erős németek, a határ túloldaláról érkező románok és a következő Eb házigazdái, a svédek szerepeltek ebben a csoportban. Volt olyan mérkőzés, amelyet akkor 11 ország televíziós társasága közvetített. A csarnokban minden mérkőzés teltház előtt zajlott, a létesítmény pedig jól vizsgázott.
Ebben a csarnokban játssza hosszú évek óta a meccseit az első osztályú női kézilabda csapat és a többszörös bajnok női röplabda együttes is.
A 2004 óta eltelt több mint másfél évtized nem múlt el nyomtalanul, a békéscsabai sportcsarnok valóban megérett a felújításra. A Modern Városok Program keretében 2019 novemberében kezdték meg a csarnok teljes körű felújítását, a munkát a Swietelsky Építő Kft. nyerte el. Ennek keretében vállalta, hogy mintegy 1 milliárd forintért megújítja a lelátóját, fény- és hangtechnikáját, fűtését, hűtését, vizesblokkjait és a sportcsarnok küzdőterét.
Három napig használhatták
Arra már Miklós Attila (MSZP) békéscsabai önkormányzati képviselő hívta fel a Narancs.hu figyelmét, hogy a munka során a befejezési határidőt többször módosították. Először 2020 júliusában 51 nappal, majd idén szeptemberben újabb 30 nappal. Meglepő, hogy a szerződésmódosításokban a késés miatti kötbért meg sem említették. A tervezetthez képest majdnem 3 hónappal később készült el a beruházás, ráadásul drágábban is. Utóbb az is kiderült, hogy a kötbérigénnyel a békéscsabai önkormányzat nem léphet fel a kivitelezővel szemben, mert megrendelőként mindkét esetben jóváhagyta a munkák meghosszabbítását.
„Majd jött az átadás, a sajtóbejárás, a nagy csinnadratta, fotózkodás, beköltözés. Aztán a műszaki hiba miatti bezárás. A felújított csarnokot egy hétig sem lehetett használni” – foglalta össze dióhéjban a történéseket Miklós Attila.
A dán szakemberek ilyet még nem láttak
Kiderült, hogy a problémák a küzdőtérrel adódtak. Néhány napos használatot követően sportolásra alkalmatlanná vált. A Dániából vásárolt modern és a nemzetközi szabványoknak megfelelő küzdőtér több helyen felpúposodott, szétcsúszott és fodrozódott. A dán cég szakemberei azóta jártak a helyszínen, és azt mondták, ők ilyet még nem láttak. A kivitelezés meghosszabbítása és az építőanyagok drágulása mintegy 150-200 millióval növelte a beruházás összegét, ami végül 1,2 milliárd forintba került.
„Ezt se gondos, se szorgalmas munkának nem nevezhetjük. Jónak meg egyáltalán nem. Most kezdik a körbemutogatást, a hibáztatást, ami egyre gyakoribb az utóbbi időben, és hozzáfognak a hibajavításhoz. Komoly anyagi és szervezési problémát okozva ezzel a csarnokot otthonukként használó csapatainknak, a nézőknek, szurkolóknak, a sportbarátoknak” – jegyezte meg a történtekkel kapcsán Miklós Attila. Hozzátette, a Modern Városok Program megvalósuló projektjeiről, költségeiről kevés tájékoztatást kapnak. Amikor pedig kapnak, azok sok esetben késésről, drágulásról, csúszásról szólnak.
Szintén a Modern Városok Program keretében jelenleg 328 millió forintért terveztetnek új, multifunkcionális sportcsarnokot, melynek építése összességében több milliárdba kerül. A régi közvetlen közelében kap majd helyet. A Viharsarok fővárosában tehát a most felújított sportcsarnok mellé egy új is épül pluszban.
Hol történt a hiba?
A Narancs.hu kérdéseivel Szarvas Péter (Hajrá Békéscsaba Egyesület) békéscsabai polgármesterhez fordult, aki válaszában arról tájékoztatott, a sportcsarnok kivitelezési munkái szerződés szerint, határidőre elkészültek, a létesítményt átvették, majd átadták az üzemeltető Békéscsaba Vagyonkezelő Zrt.-nek. "Az év közben történt két határidő-módosítást jogszabályváltozás és a koronavírus-járvány okozta munkaerőhiány eredményezte. Ilyen esetekben kötbért érvényesíteni nem lehet" - közölte Szarvas Péter. A legnagyobb problémálva, a küzdőtér használhatatlan állapotával kapcsolatban jelezte, "a sérülés körülményeit a szakemberek még vizsgálják". A polgármester tájékoztatása szerint a sportcsarnok felújításának költsége nettő 1 milliárd forint volt.
Szarvas Péter korábban a Facebook-oldalára is kitett egy videót a csarnok állapotáról. Ebben így fogalmazott: „Megdöbbenéssel és felháborodással értesültem arról a hírről, hogy a városi sportcsarnok padlója megsérült. A beruházás befejezését és a műszaki ellenőrzést követően a kézilabda csapat megtartotta első edzéseit, de vélhetően az első tisztítást követően a sportpadló károsodást szenvedett. A felelősség megállapításának ügyében intézkedtem. A jogi szakértő kijelölése megtörtént, az igazságügyi műszaki szakértő kijelölése pedig folyamatban van. A fejleményekről tájékoztatni fogjuk a sportolókat és a lakosságot.”
Egyelőre kérdés, hogy akkor történhetett valamilyen technológiai hiba, amikor a burkolatot letették, vagy a küzdőtér tisztítása közben fordulhatott elő valamilyen fatális melléfogás. A vita résztvevői: a felújítást megrendelő békéscsabai önkormányzat, a sportcsarnokot működtetését végző önkormányzati cég, a Vagyonkezelő Zrt., valamint a kivitelező, a Swietelsky Építő Kft. Utóbbit kerestük kérdéseinkkel azzal kapcsolatban, hogyan történhetett a játéktér meghibásodása; amint megérkezik a válaszuk, közöljük.
Frissítés:
A Swietelsky Építő Kft. e cikk megjelenése után néhány nappal reagált kérdéseinre. A kivitelező cég az alábbiakat írta lapunknak. A választ kérésüknek megfelelően, változtatás nélkül közöljük.
"A munkát határidőre, szerződés szerint átadtuk, melyet a Megrendelő – a műszaki ellenőr igazolása alapján – átvett tőlünk. A szerződésszerű teljesítésünkre tekintettel kötbérről szó sem lehetett. Visszautasítunk minden olyan kijelentést, amely azt állítja, vagy sugallja, hogy a kivitelezés során Társaságunk a vállalkozási szerződéstől eltérően végezte volna el a kivitelezést. A pályával kapcsolatban a vizsgálat még tart, bővebben annak lezárása után tudunk nyilatkozni."
(Leadképünk: a felújított békéscsabai sportcsarnok, a fotó forrása: visitbekescsaba.hu)