Hódmezővásárhely közgyűlése megszavazta, hogy az önkormányzat pályázatot nyújt be a szabadkígyósi Wenckheim-kastély tulajdonjogának megszerzésére.
Az MTI beszámolója szerint Márki-Zay Péter polgármester a vita során arról beszélt, a nemzeti kincseket köztulajdonban kell tartani. Az önkormányzat ezért nyújt be pályázatot – a jelenleg meghirdetettek közül – a Hódmezővásárhelyhez földrajzilag legközelebb álló kastély tulajdonjogának megszerzésére. Az épületet korábban már felújították, de a teljes rekonstrukcióhoz még további munkálatokra lesz szükség, ez azonban a polgármester szerint nem jelentene vállalhatatlanul nagy terhet az önkormányzatnak.
A kastély évente 250 millió forintos működési költsége kitermelhető, az épület gazdaságosan üzemeltethető lenne
– mondta Márki-Zay Péter. A pályázat benyújtását a név szerinti szavazáson az Mindenki Magyarországa Mozgalom képviselői – egy tartózkodás mellett – támogatták, míg a Fidesz-KDNP képviselői nemmel szavaztak.
A kastélyt 1875 és 1879 között Ybl Miklós tervei alapján építették historizáló, döntően német neoreneszánsz stílusban. A korabeli beszámolók szerint az ország legszebb és legkényelmesebb kastélya volt, amelyet a kor legmodernebb technikai vívmányaival szereltek föl. A kastélyt a második világháború után államosították, majd mezőgazdasági és élelmiszeripari szakiskolát helyeztek el benne. Az épület műemléki helyreállítása 2019 és 2022 között történt meg a Nemzeti Kastélyprogram keretében több mint 3,2 milliárd forint hazai és uniós forrásból.
Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, augusztus végével nyolc kastély megpályáztatásával megkezdődött a Lázár János egyik szívügyének számító kastélytörvény végrehajtása, amelynek értelmében állami tulajdonú kastélyok, kúriák, udvarházak, parkok, kertek, illetve az ezekhez tartozó ingóságok tulajdonjoga ingyen átruházható lesz. A próbaévben nyolc nemrég felújított kastélyra írtak ki pályázatot, köztük szabadkígyósi Wenckheim-kastélyra.
Az idén júniusban elfogadott törvény lényege, hogy az állam 48 olyan kastélyt kínál privatizációra, amelyek közül többet EU-s és állami közpénzmilliárdokból újítottak fel az elmúlt években, gyakran kormányközeli vállalkozók.