Lázár János műemléki ingatlanokat osztogat

Ingyér’ a kastély, bekékül a NER-vér

Belpol

A kastélytörvény módosított változata a lényegen nem változtatott, az ingyenes átadással „magánjogi szereplők” is hozzájuthatnak a felújított, értékes ingatlanokhoz. Tiltakozásként aláírásgyűjtésbe fogtak, demonstrációt szerveznek, alkotmánybírósági normakontrollt kértek azok, akik szerint ez a nemzeti vagyon ellopása.

„Ha rosszhiszeműen értelmezem (…) gyávaság és régi kommunista reflexek vannak mögötte. Remélem tévedek, és az elnök jogászai csupán nem olvasták a törvényt, vagy nem értik annak lényegét” – nyilatkozta tavaly december végén Lázár János építési és közlekedési miniszter, amikor az ún. kastélytörvényt (hivatalos nevén: a kulturális örökség egyes elemeinek fenntartható fejlesztéséről szóló jogszabály) Novák Katalin köztársasági elnök nem ellenjegyezte. Később az Alkotmánybíróság (AB) több ponton is változtatásokat látott szükségesnek, azaz még a kormányzati akaratot rendszeresen kiszolgáló testület is kifogásolta a rendelkezés több pontját. (Erről lásd cikkünket: Ebek harmincadjára, Magyar Narancs, 2024. február 1.)

A megsemmisített pontok elsősorban az épített örökség ingyenes tulajdonba adását érintették, az AB szerint a jogalkotó nem határozta meg pontosan, milyen közcél alapján látja szükségesnek a magánjogi szereplők bevonását, és azt sem tisztázta, hogy az adott közcél másként miért nem valósítható meg. Az AB kimondta, hogy az ingyenes tulajdonát­adás csak kivételes lehet, mégpedig meghatározott ingatlanok esetében – ezzel szemben a Fidesz–KDNP által elfogadott törvény ezt általános lehetőségként nyitotta volna meg a törvény mellékletében felsorolt állami tulajdonú kastélyoknál. Az AB elfogadhatatlannak nevezte, hogy a közcél érvényesíthetősége csak 99 évig garantált, utána az ingyenesen átruházott ingatlan feletti állami kontroll és a közcél érvényesülésének garantálása végérvényesen megszűnik, arról nem beszélve, hogy a törvény akár külföldi magánszemélyek, illetve gazdasági társaságok garanciák nélküli tulajdonszerzését is lehetővé teszi. A testület kijelentette, hogy egy nemzeti vagyonelem átruházásakor a pályázatok a közérdeknek megfelelően legyenek nyilvánosak.

Már akkor sem volt kétséges, hogy Lázár János a súlyos alkotmányos aggályok ellenére, a szöveg némi csiszolása után újra nekivág a törvény elfogadtatásának, hogy a kijelölt kastélyok ingyenesen magánkézbe kerülhessenek.

„Független” magánjogi szereplők

Ilyen előzmények után a múlt hónap elejétől vált hatályossá a módosított törvény, amely országszerte összesen 47 (ám ennél jóval több helyrajzi számon szereplő) kastélyt adna át ingyenesen magánjogi szereplőknek vagy vagyonkezelő szervezeteknek. Ráadásul az állam a jövőben vállalná a felújítás és a működtetés tetemes költségeinek nagy részét is. A „kastélytörvényben” és annak mellékleteiben egyetlen szó sem található arról, hogy milyen szempontok alapján és miért éppen ezt a csaknem négy tucat kastélyt ajándékozza el a magyar állam. A szövegben kissé elbújtatva szerepel egy olyan kitétel is, amely szerint önkormányzatoknak is lehetőségük van a vagyonszerzésre. Az Európai Unió szabályai értelmében és az Európai Gazdasági Térségről (az EU országai, valamint Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc) szóló megállapodás alapján az ezekben az államokban székhellyel és adóilletőséggel rendelkező jogi személy benyújthat tulajdonba adásra irányuló kérelmet – és az önálló jogi személyek széles körébe az önkormányzatok is beletartoznak.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)