Hulladékcsatát vívnak a márkói civilek a bakonyi karsztvízért

Kis-Magyarország

Veszprém fideszes polgármestere szerint túldimenzionált ügy, hogy az egyik városrész vízkészletét is adó vízbázis fölé mindössze 7 méterrel, 22 éven át, 1,6 millió köbméter ipari hulladékot fog lerakni egy vállalkozó a megyeszékhelyhez közeli Márkón. Széles civil összefogás alakul a gigantikus ipari hulladéklerakó ellen, hogy megvédjék a karsztívzbázist.

Keresve is nehéz találni olyan ipari és egyéb hulladékfajtát, amit ne akarnának elföldelni a Veszprémhez közeli Márkó I. dolomitbányatelkén. Csak néhány példa: hulladékbeton, timföld gyártásából, krómtalanításból, ciántalanításból származó hulladék, bitumenkeverék, szennyvíztisztításból származó hulladék, bontási kevert hulladék és hasonlók. (A Bakonyban, Veszprémtől 9 kilométerre nyugatra lévő településen összesen három bányatelket nyitottak – a szerk.) A vállalkozó hulladékhasznosítási tevékenységéhez 2021 augusztusban nyújtotta be előzetes hatástanulmányát, amire a Veszprém Megyei Kormányhivatal két hónappal később rábólintott, kiadta az előzetes vizsgálati eljárást lezáró határozatát. Megállapította, hogy a Bakony-Inert Hulladékgazdálkodási Kft. a bányatelek hulladékfeltöltésétől nem feltételezhető jelentős környezeti hatás. Ekkor már hónapok óta jártak a tömött dömperek az exbányába ürítve hulladékrakományukat.

A fuvarokat elsőként 2021 nyarán észleltek a márkóiak, idén februárra viszont annyira felpörgött a lerakás, hogy mozgalmat alakítottak a szomszédos bándiakkal összefogva.

A szemétbányává változtatott telepen ugyanis a földfelszín alatt 7 méterre húzódik a Veszprémig elérő vízbázis, amelyet 22 éven át, évente 100 ezer tonnával, összesen 1,6 millió köbméter ipari és kevert hulladékkal akar megterhelni a vállalkozó.

Az 1700 lakosú Márkót a felszín alatti vizek védelme szempontjából érzékeny területen lévő települések között tartja számon a kormányrendelet, sőt közigazgatási területe kiemelten érzékeny területnek minősül. A Veszprém-Gyulafirátóti vízbázis ún. hidrogeológiai „B” szintű védőterületének külső peremén helyezkedik el. A hulladéklerakókat szabályozó törvény szerint legalább 300 méteres védőtávolságban lehet hulladéklerakót létesíteni a vízbázistól, ez a létesítmény 270 méterre van. Így lerakóként nem kaphatott volna engedélyt, hulladékfeldolgozóként viszont a vízbázistól való távolság már nem akadályozó feltétele működésének. A Bakony-Inert elég abszurd érveléssel arra hivatkozva kapta meg az engedélyt, hogy ha nem tömi be a tájsebet, akkor lakossági illegális hulladéklerakó válhat belőle, továbbá a veszélyes bányafalakat meg kell szüntetni, a területet a tájba illesztve újrahasznosíthatóvá kell tenni. Mivel a gödör feltöltéséhez nem áll rendelkezésére a közelben olcsó, megfelelő minőségű töltőanyag, ezért ún. inert hulladékkal illeszti vissza a tájba a tátongó mélységet (az inert hulladék vízben nem oldódó, nem éghető hulladék, ami biológiai úton nem bomlik le; ilyen például az építési és bontási hulladék nagy része – a szerk.).

Az ellenállásba a civilek oldalán veszprémi önkormányzati képviselők is bekapcsolódtak. Június 29-én a Fidesz veszprémi polgármesterét, Porga Gyulát kérdezte Hartmann Ferenc MSZP-s képviselő a vízbázist érintő veszélyekről. Kezdeményezte, hogy a képviselők kapjanak dokumentumokkal kiegészített tájékoztatást a folyamatban lévő szakhatósági eljárásokról, és határozzanak arról, hogy a város beavatkozóként részt vesz a további eljárásokban. A veszprémkukac beszámolója szerint a polgármester a téma következő testületi ülésen való napirendre vételét megkerülve csak írásos tájékoztatást ígért, ingerküszöbét nem lépte át a vízbázis miatti aggodalom, amit túldimenzionáltnak minősített.

Márkó képviselő-testülete szerdán ülésezett, amelyen viszont napirendre vették a gigantikus ipari szemétbánya jövőjét. A képviselők akként módosították a helyi építési szabályzatot, hogy a bányatelket csak a kitermelt meddőjével rekultiválható, ott tilos bármilyen hulladék deponálása. Ennek a határozatnak a relevanciája ugyanakkor kérdéses, mivel alacsonyabb szintű jogszabály, mint amivel a hulladéklerakást engedélyezte a megyei kormányhivatal.

A Narancs.hu írásban kérdezte Márkó polgármesterét, a Fidesz támogatta független Hartmann Antalt és a Bakony-Inert Hulladékgazdálkodási Kft. ügyvezető tulajdonosát, Klausz Lászlót. Egyikük sem reagált kérdésünkre: milyen garanciát tudnak adni arra az ott élőknek, hogy az lerakott hulladék nem fogja beszennyezni a karsztvízkészletet.

Az ivóvizüket adó bakonyi karsztvízkészletet védő civileknek ugyanakkor sikerült megszerezniük a bánya műszaki üzemeltetési tervét, amelyben nem szerepel a hulladékfeltöltés, hanem a kitermelt meddő és földfelszíni humusz visszahelyezése. Ennek a végrehajtását kérik. A Bakonykarszt Víz- és Csatornamű Zrt. vezérigazgatója, Kugler Gyula a civilek aggodalmának adott igazat egy lakossági fórumon. A vezérigazgató ezt Katanics Sándor független veszprémi önkormányzati képviselőnek levélben is megerősítette. „Társaságunk szakembereinek véleménye szerint a bányagödör hulladék hasznosítási tevékenységre történő átminősítése kockázatot jelent a térség karsztvízbázisaira nézve, ezért azt mi nem támogatjuk” – írta a víziközmű cég vezetője.

FRISSÍTÉS

Hartmann Antal, Márkó polgármestere cikkünk megjelenése után válaszolt kérdéseinkre. Ezt közölte lapunkkal:

„A márkói murvabányával kapcsolatban írt levelére az alábbi tájékoztatást adom:

A murvabánya hulladékhasznosításra irányuló tevékenységével kapcsolatban szennyeződés megakadályozását hogyan garantálja, milyen hulladékot akar elhelyezni, hogyan védi meg a vízbázist, a hulladék feldolgozásának módszere – a Veszprém Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztálya az illetékes.

Márkó Község Önkormányzata a Helyi Építési Szabályzatának (HÉSZ) módosításáról döntött, mely szerint Kk-b övezet (bánya) területein tilos lesz a hulladékgyűjtés, hulladéklerakás, hulladékhasznosítási tevékenység, hulladékgazdálkodás, az övezetben a rekultiváció, a tájseb helyreállítása csakis és kizárólag helyi bányameddővel történhet. A HÉSZ 25/A §-a kiegészül a veszélyes hulladék elhelyezhetőségének tilalmával.” 

(Címlapképünk illusztráció)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.