Számos, a széles közönségtől már elzárt partszakaszon 1500-1700 forint a napijegy, de aki nagyobb "luxusra" vágyik, annak 4500 a beugró a Club Tihany strandjára.
Lehet „brutálisnak”, „drasztikusnak” és „hihetetlennek” is mondani a balatoni fizetős strandok idei áremelését – a minősítő jelzőket az ezekről beszámoló hírportálokról idézzük –, ezek igénybe venni nem kötelező. Hiszen ott vannak a szabadstrandok. Legalább is pár éve még ez volt a mondás. Ám, ahogy az elit - ne kerteljünk, a NER elitje - szemet vetett a magyar tengerre, a szabadstrandok száma, egyben a mindenki által elérhető partszakasz hossza vészesen csökkeni kezdett.
A Balaton mindenkié? Akár a Mészáros-Tiborcz körrel is megküzd a szabad strandért a független polgármester
A 47 hektárt még Rákosiék államosították, majd tavaly a Mészáros-Tiborcz kör birtokába került. Ennek ellenére a településvezető bejelentette községe igényét a komplexum strandjára, kikötőjére és szállodáira. „Az önkormányzat ingyenes vagyonjuttatás formájában nem csak a Club Aliga strandjára, hanem a kikötőjére és a szállodaépületekre is igényt tart" - mondta Fekete Barnabás balatonvilágosi polgármester a Narancs.hu-nak.
Igaz, nem mindenütt: Siófok 17 kilométeres partszakaszán van a legtöbb belőle, de Zamárdi is méltán büszke 3 kilométeres, egybefüggő szabad strandjára.
"Panorámaadó¨
A „Kitiltottak Társasága – siófoki sejt” Facebook-oldal azt írja: „Siófokig, Budapestről 2200 forint a teljes áru vonatjegy. Aki „csak” strandolni szeretne, érdemes Szabadifürdőnél, Balatonszéplak-felsőnél vagy Balatonszéplak-alsónál leszállni. Ezekről a helyekről 300 méter sétával elérhető a Balaton. Ha csak egynapos balatoni kalandra van idő, este vonattal kényelmesen vissza lehet menni a fővárosba. Parkolóhely is van a szabadstrandoknál ingyenes, de ki akar az M7esen aszalódni, ha olcsóbban és kényelmesebben megoldható egy napi csobbanás? (...) De Siófokról nem nézik ki azt sem, aki hűtőtáskával ül le a szabadstrandra...”
|
Oly annyira nem, hogy a jelenlegi siófoki képviselő-testület már az októberi alakuló ülésén határozatba foglalta: ebben a ciklusban egyetlen centiméternyi szabadstrandot sem tesz fizetőssé. S bár a koronavírus-járványra hivatkozással a siófoki önkormány tervezett bevételeit is százmilliókkal csapolta meg a kormány, az elképzelés változatlan, hiszen a Balaton fővárosában arról is gondoskodtak, hogy legyen miből fenntartani a szabadstrandokat. Igaz, kisebbfajta vihart váltott ki a döntés: megemelték azoknak az építményadóját, akiknek közvetlenül a Balaton partján van az ingatlanuk. Ez híresült el „panorámaadóként”.
Így okafogyottá vált a siófoki strandokat fenntartó, önkormányzati tulajdonú Balaton-parti Kft. ügyvezetőjének egy évvel ezelőtti nyilatkozata, miszerint „az sajnos gazdaságilag nem működik, hogy 1 kilométer fizetős partszakasz bevételeiből tartunk fenn 16 kilométer szabadstrandot.”
|
Fonyódon az elvonások miatt fizetős, ami szabad volt
Van, ahol működik, s van, ahol nem. Balatonföldváron például ma már nincsen hivatalosan kijelölt szabadstrand, Zamárdiban azonban megmaradt a három kilométernyi ingyenes strandterület. Fonyódon ugyanakkor éppen a járványhelyzeti elvonásokra hivatkozva vezetik be ezen a nyáron a belépődíjat két olyan strandon is, amely tavaly még ingyenes volt. A sors fintora, ezeket a balatoni szabadstrandok felújítására szánt keretből tették rendbe nem is olyan rég.
Pikáns: Fonyód fideszes polgármestere a kormánypárti sajtókonglomerátumhoz tartozó megyei lapban panaszolta el, hogy a járvány miatt sok pénzt vonnak el az önkormányzatoktól, emiatt merült fel a bélatelepi és egy fonyódi szabadstrand fizetőssé tétele. A városvezetésnek valamit muszáj tennie, hiszen augusztusra likviditási gondjaink lehetnek.
„Csak a bélatelepi strand fenntartása 8-10 millió forint és idén alig lesz bevételünk. Nem tudunk kurtaxát (idegenforgalmi adót, hiszen azt is eltörölte idénre a kormány – a szerk.) szedni, támogatás pedig decembernél előbb nem várható. Addig viszont béreket kell fizetni. Az idegenforgalmi adó elvonásával 90 millió forintos lyuk keletkezett a költségvetésen, de ezen túl még 250 millió forintos kieséssel számolunk” – mondta Hidvégi József a Somogyi Hírlapnak.
Csopak nagyot emelt, északon a legtöbb strand fizetős
Az északi parti Csopak emelte a legnagyobb mértékben a strandbelépő árát, nem kevesebb, mint 60 százalékkal. Egyebek között arra hivatkozva, hogy a járványhelyzeti intézkedések miatt korlátozni kell a beengedhető vendégek számát. Az északi parti települések teljesen más helyzetben vannak, mint a déliek, míg ugyanis a déli oldalon, ha egyre kevesebb is a szabadstrand, de azért még akad jó pár, északon azonban már alig. Örvényes és Tihany kivétel ez alól.
|
Vagyis lehet, idén nyáron a déli part kerül helyzeti előnybe, már persze azoknak a körében, akik nem tudnak, vagy nem akarnak még a strandbelépőre is ezreket áldozni.
Igaz, ők nem „élvezhetnek” például olyan szolgáltatásokat, mint a siófoki Nagystrandon, ahol a strandjárőrök nem csak a vendégek értékeire figyelnek, hanem ezen a nyáron a megfelelő távolságtartás betartására is figyelmeztetnek…