Május 31-én Nyárköszöntő Fesztivált rendezett a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kisújszálláson a helyi Nagykun Polgári Kör. A civil szervezet a Fidesz-KDNP jelöltjeit támogatja az önkormányzati választáson. Nem kérdés, hogy kampányrendezvényről volt szó, hiszen a fesztivál megnyitóján a plakátja szerint Szűcs Tamás, a Fidesz-KDNP és a polgári kör közös polgármesterjelöltje mondott köszöntőt.
Az viszont különös, hogy kampányidőszakban a Nagykun Polgári Kör központi „kulturális” támogatásban részesült a Petőfi Kulturális Ügynökségtől és a Magyar Kultúráért Alapítványtól (MKA), a fesztivál plakátján ugyanis mindkét szervezet támogatóként szerepelt.
A Petőfi Kulturális Ügynökség Nonprofit Zrt. tulajdonosa „egy személyben” az MKA, amelyet egy 2021-es törvény hozott létre más úgynevezett közérdekű vagyonkezelő alapítványok mellett. Egyértelmű az alapítványnak a kormányhoz, így a Fideszhez való kötődése, a törvény alapján az alapítvány kuratóriumának elnökét és tagjait a kultúráért felelős miniszter jelöli ki, a kuratóriumi elnök létrehozása óta Demeter Szilárd. Az alapítványnak az államtól van pénze, erről egy két évvel ezelőtti kormányhatározat döntött: akkor utasították a pénzügyminisztert, hogy gondoskodjon az Alapítvány feladatai ellátásáról, ez alapján az idén az MKA több mint 11,5 milliárd forintból gazdálkodhatott.
Az, hogy az MKA támogatta a helyi polgári kör szervezte és a fideszes jelölt fellépésével zajló fesztivált, több kérdést is felvet. Érdeklődtünk a Petőfi Kulturális Ügynökségnél, támogathatja-e a kisújszállási – jelöltállító – civil szervezetet és rendezvényeit a kampány ideje alatt, de választ nem kaptunk. Korábban ugyanakkor előfordult már ehhez némileg hasonló helyzet, igaz, burkoltan.
Nincs szabály, ki hogyan segíti a helyi jelölteket
Az Újbudai Ficsak 11 Alapítvány esetét az Index szúrta ki. Az alapítvány kerület szemétszedési kampányának plakátjain Király Nóra tűnt fel, aki a Ficsak Klub alapítója, egyben a kerület fideszes polgármesterjelöltje. Korábban a plakátokon szerepelt a Miniszterelnöki Kabinetiroda logója is, amiből arra lehetett következtetni, hogy a kormány is támogatta ezt a kampányt. A logó később eltűnt, és Király is tagadta, hogy a kampányhoz felhasználtak volna állami támogatást. A lap azonban rámutatott, hogy a szabályozás szerint ha a választáson egyesületek jelöltjei indulnak, akkor az egyesületnek bizonyítani kell az Állami Számvevőszéknek, hogy belföldi jogi személytől vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezettől nem fogadtak el támogatást.
Érdemes megjegyezni, hogy a törvény az országgyűlési képviselők számára meghatározza a kampánytámogatásokat, ám hiába keresünk ilyen szabályt az önkormányzati választásokra vonatkozóan. Ahogy a TASZ oldalán is olvasható, állami vagy önkormányzati támogatás nem nyújtható. Az viszont nem szabályozott, hogy a helyi jelöltek kampányát ki és milyen módon segíti. Kisújszálláson ennek megfelelően már nem is titkolták, ki a támogató.
A településen két jelölt indul a polgármesteri székért. Az ellenzéki Új Kisúj Egyesület támogatásával Máthé Zsolt, vele szemben pedig a már fentebb említett fideszes Szűcs Tamás. Szűcs a Ferencvárosi Torna Clubhoz tartozó Fradi Média főszerkesztője, korábban Facebook-posztban mondott külön köszönetet Kubatov Gábornak a polgármesteri jelöléséhez nyújtott támogatásáért, ahogy azt a 444 május közepén megírta.
FRISSÍTÉS
A Petőfi Kulturális Ügynökség az alábbit válaszolta cikkünk megjelenése után majd' két héttel:
„A Magyar Kultúráért Alapítvány és a Petőfi Kulturális Ügynökség Nonprofit Zrt. nem adott pénzügyi támogatást a Kisújszállási Nagykun Polgári Körnek.”