Makói iskolabezárás: ezt mondja a tankerület

Kis-Magyarország

Nem iskolát zártak be, hanem „feladatellátási helyet”.

Makón a június 10-i tanévzárón tudták meg a gyerekek és tőlük a szüleik, hogy szeptembertől másik iskolaépületben kezdik az új tanévet. A Makói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Bartók Tagintézményében szűnik meg az oktatás, az általános iskolai és a zeneiskolai, és az Almási Tagintézményben folytatódik.

A bejelentés megdöbbentette a szülőket, információink szerint az önkormányzatot is. A Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ szülői értekezletet hívott össze, ahol a Bartók iskolában tanuló diákok szülei – elmondásuk szerint – nem kaptak választ minden kérdésünkre.

A DK makói önkormányzati képviselője, Mucsi Tamás tüntetést szervezett, majd aláírásgyűjtést kezdeményezett. A szülők Facebook-csoportot alakítottak, és most már ők is nyilvánosan tiltakoznak. Farkas Éva Erzsébet polgármester pedig a Facebookon közleményben tisztázta, hogy az oktatást nem az önkormányzat szervezi; arra kérte a szülőket, ne ítéljenek elhamarkodottan az új iskolaépületbe való átköltözésről, nézzék meg, milyen modern körülmények között fognak ott tanulni a gyerekek, és javasolta a tankerületnek, hogy nevezzék el az egész intézményt Bartók Béláról.  

A DK-s Mucsi Tamás erre válaszul egyéni indítványt nyújtott be arról, hogy Makót nevezze át az önkormányzat Jeruzsálemre.

A Narancs.hu június 11-én elküldte kérdéseit a Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központhoz, az iránt érdeklődve, mi a korrekt információ, mi a bezárás indoka, és erről egyeztetett-e az önkormányzattal.

A tankerület igazgatója, Miklós Anikó hétfőn válaszolt. A „Régi értékek magas színvonalon a Makói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola modern épületében” című közlemény így szól: „A Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ egy általános iskolát tart fenn Makó városában. A Makói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Makón két feladatellátási helyen működik. A Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ az EFOP 4.1.2-17-2017-00001 azonosítószámú »Almási Tagintézmény a 21. században« elnevezésű projektben egy 16 tantermes, 6 szaktanteremmel, 6 csoportszobával és számos kiszolgáló helyiséggel rendelkező iskolát épített Makó városában, amelynek műszaki átadás-átvétele lezárult. Az új épület mind a két feladatellátási helyen tanuló gyermekeket tudja fogadni. A fenntartó a költözést a jogszabályok megtartása mellett valósítja meg. A két feladatellátási helyen összesen 362 tanuló kezdi meg a 2022/2023-as tanévet.

Az új épület a kor elvárásainak megfelelő infrastruktúrával, a megszokott innovatív tantestülettel várja a tanulókat. A diákok és nevelőik egy a mai kor követelményeinek megfelelő, a legkorszerűbb eszközökkel felszerelt, klimatizált, tágas épületben végezhetik feladataikat.

Az emelt szintű zenei oktatás, a változatos pedagógia módszerek alkalmazása az eddigi magas színvonalon folytatódik, erre garancia az ott tanító szakmai közösség. Az új épület alkalmas házi koncertek, kiállítások, széles körű tanórán kívüli tevékenységek megtartására, a modern termek, tágas sportudvar, tankert pedig biztosítják a gyermekeknek az egyéni igényeiknek, képességeiknek, tehetségüknek megfelelő kiegyensúlyozott tanulás lehetőségét.”

Arra a kérdésre, hogy a tankerület egyeztetett-e a döntés előtt az önkormányzattal, nem kaptunk választ.

(Címlapképünkön: fehér szalagokkal tiltakoznak az iskolabezárás ellen szülők és diákok. Fotó: a szerző felvétele)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.