„Február 23-án jelentettük be a jó hírt, hogy idén nyáron elkezdődik a gyulai vasútállomás felújítása. Az állomás jövő nyárra visszakapja a Monarchiabeli (sic!) kinézetét. Dr. Görgényi Ernő polgármester úr tájékoztatójából pontosan kiderül a gyulai vasútállomás felújításának kronológiája, a beruházás várható lépései” – írta közéleti Facebook-oldalán a parlamenti választási kampány hajrájában Kovács József (Fidesz-KDNP) országgyűlési képviselő. A veterán, 70 év feletti politikus ekkor futott neki negyedszer a parlamenti mandátumának, amelyet áprilisban el is nyert.
Azonban ezen a februári kampányrendezvényen a sajtótájékoztatót tartó politikusok elfeledkeztek valamiről, a helyi propagandamédia képviselői pedig nem azért voltak ott, hogy az esetlegesen felmerülő ellentmondásokra rákérdezzenek. Még márciusban a Narancs.hu arra emlékeztetett a helyi lap 2013-as beszámolója nyomán: a beharangozott fejlesztést már kilenc évvel ezelőtt megígérték azzal, hogy rövid időn belül megvalósul.
Ezért a napokban kérdésekkel fordultunk a MÁV Zrt. Kommunikációs Igazgatóságához. Első körben arra voltunk kíváncsiak, hogy az elmúlt években felmerült-e vagy sem a Békéscsaba-Vésztő vasúti mellékvonalon található, meglehetősen leromlott állapotú gyulai vasútállomás felújítása és modernizációja. Ha felmerült, mikor? Az elmúlt tíz évben hányszor? Ez pontosan mit jelentene és mekkora költséggel járna? Ha felmerült, és volt róla egyeztetés az illetékesekkel, valamint a városvezetéssel, akkor eddig miért nem kezdődött el, mik ennek az akadályai?
Néhány nap múltán ezt a választ kaptuk a MÁV Zrt.-től: „A gyulai vasútállomás felújításának előkészítési és tervezési munkái az elmúlt években ütemesen lezajlottak, az épület és környezetének építési engedélyezési- és kiviteli tervei elkészültek. Az előkészítés során Gyula Város Önkormányzatával történtek egyeztetések. A fejlesztés forrás rendelkezésre állása esetén valósulhat meg.”
Ez a válasz nem tett említést egy 2013-as bejelentésről, amelyet a MÁV Zrt. akkori sajtószóvivője tett. Sigulinszki Tibor arról beszélt a már említett helyi újságban, hogy 2014-re megvalósul a fejlesztés és modernizáció. Innen nézve pedig nehezen értelmezhető, hogy a MÁV válasza szerint „a vasútállomás felújításának előkészítési és tervezési munkái az elmúlt években ütemesen lezajlottak”. Ahogy arról sincs a válaszban egyetlen szó sem, hogy a beruházásnak nyáron el kellett volna indulnia. Csupán annyi „konkrétumot” találni az időpontról, hogy „a fejlesztés forrás rendelkezésre állása esetén valósulhat meg.”
Ezért újabb kérdésekkel fordultunk a MÁV Zrt. Kommunikációs Igazgatóságához. Az iránt érdeklődtünk, hogy Sigulinszki Tibor 2013-as bejelentése után mikor és miért került le a napirendről a gyulai vasútállomás felújítása, és ezt mikor közölték a gyulai városvezetéssel. E mellett megkérdeztük, valóban szó volt-e arról, hogy az újabb nekirugaszkodás után 2022 nyarán elkezdődik a felújítás. Ha igen, akkor ez miért hiúsult meg?
Ezekre a felvetésekre egyelőre nem válaszolt a Narancs.hu-nak a MÁV Zrt.