Országjárás hiába? – Alig mozgatja meg a helyieket az E14–PM kampánykörútja

  • Bódisz Attila
  • 2013. május 14.

Kis-Magyarország

Állítólag félnek a retorzióktól a helyiek, ezért nem mennek el az ellenzéki fórumokra. Pedig Jávor Benedek zöld témákat, Kónya Péter konkrét rendvédelmis javaslatokat vitt a zempléni kampánykörútra.

Borsod megyében nem nehéz olyan térséget találni, ahol a tisztes megélhetés jórészt csak álom a helybeliek többségének. Zemplén – bár jó adottságokkal rendelkező vidék – ezek közé tartozik. A munkahelyek jelentős része állami vagy (javarészt Fidesz vezette) önkormányzati, ezért rizikós akárcsak elmenni egy ellenzéki fórumra, mert még a szimpla érdeklődésnek is retorziói lehetnek – állítják egybehangzóan a közéleti rendezvények helyi szervezői.

Minimális érdeklődés
Pedig hétfőn Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért (PM) társelnöke (az E14–PM baranyai kampányáról itt olvashat) elvileg széles érdeklősre számot tartó témákkal érkezett a tokaji borokról híres Tolcsvára: ilyen volt az állami tulajdonú borászati cég, vagyis a Tokaj Kereskedőház Zrt. jövője, amit véleménye szerint közösségi tulajdonúvá kellene tenni, hogy a beszállítók (szőlőtermelők) is érdekeltek legyenek a minőségi szőlőtermelésben. (A tokaji termelésről írt korábbi cikkünk itt olvasható.) A másik ilyen a Zempléni Nemzeti Park létrehozása volt – mindez a politikus szerint nem jelentene komolyabb szabályozást, de lehetőséget adnak egy új „brand” kialakítására, utat nyitva az ökoturizmus irányába. Jávor kiemelkedő lehetőséget lát egy olyan zöldenergia-programban is, amely a rövid távú rezsicsökkentés helyett hosszú távon könnyít a családok terhein – ez pedig egy épületenergetikai program, ami a megtakarításokon túl munkahelyeket is teremt a jelenleg éppen haldokló magyar építőiparon keresztül.

false

Fotó: MTI

Jávor tolcsvai fellépésének híre azonban nem csigázta fel a helyieket – tudósítónk szerint jó, ha tízen mentek el meghallgatni. (Az E14–PM baranyai körútját szintén viszonylag csekély érdeklődés övezte – a szerk.)

Kampányígéretek már vannak
Kónya Péter a sátoraljaújhelyi szolgálati járadékon élő rendvédelmi dolgozókat kereste fel, hogy a fegyveres testületek egykori érdekvédőjeként beszélhessen a jövőjükről hétfő kora este.
A helyszínként kijelölt panzióban körülbelül 40-50 érdeklődő gyűlt össze; ezzel a számmal Farkas Attila szervező nem volt túl elégedett, hiszen Sátoraljaújhelyen sok a szolgálati nyugdíjától megfosztott valamikori rendvédelmi dolgozó – mondta lapunknak. A városban volt határőrség, és a mai napig működik börtön, rendőrség, vám- és pénzügyőrség, valamint tűzoltóság is. A jogfosztott nyugdíjasok számát több százra becsülik, többségük tagja annak a perközösségnek is, amely a szolgálati nyugdíjak visszaállítása miatt indított, már nemzetközi szinten járó bírósági eljárás okán alakult. Az Együtt 2014 részeként működő Magyar Szolidaritás Mozgalom elnöke azonban azt mondta: őt nem feszélyezi a hallgatóság létszáma, mert véleménye szerint „inkább legyen kevés oroszlán, mint sok nyúl”.

false

 

Fotó: MTI

Kónya a Fidesz-kormány leváltásának szükségessége mellett beszélt a résztvevőket leginkább érdeklő szolgálati nyugdíj kérdéséről is. Megígérte, hogy amennyiben szervezetük részese lesz a következő kormánynak, akkor a Fidesz-kormány alatt átminősített szolgálati járandóság visszakapja korábbi nyugdíj státuszát. A többi elvont pénz azonban csak középtávon rendezhető, mert nem tudni, milyen kasszát ad majd át az Orbán-kormány. „Ez igaz akkor is, ha a strasbourgi bíróság a volt egyenruhás közösség javára dönt majd” – fogalmazott. Kónya üzent az aktív rendvédelmi dolgozóknak is: nekik is visszaállítják a korábbi kedvezményeket, de nem ugyanúgy, mint régen. A korkedvezményes nyugdíj például csak a fegyveres szolgálatot végzőket érintené, az irodai dolgozókat nem. Kónya véleménye szerint viszont, ha újból a Fidesz alakít kormányt jövőre, akkor „ahogy tovább romlik a gazdaság helyzete, valószínűleg ismét hozzányúlnak a rendvédelmisek járandóságához”.

A hozzászólók közül néhányan – bevallásuk szerint egykori Fidesz-szavazóként – arra kapacitálták Kónyát, hogy ha nem tudnak megegyezni a miniszterelnök-jelölt személyében az MSZP-vel, akkor jelöljék az esztergomi polgármestert, Tétényi Évát. Ezen az állásponton volt például az a valamikor büntetés-végrehajtásban dolgozó férfi is, aki saját bevallása szerint most egy több tízezres napi olvasótáborral rendelkező, Orbán lapjáról kitiltottak társasága címet viselő Facebook-oldalt üzemeltet. A szervező Farkas Attila azzal zárta a beszélgetést, hogy – ugyan eredetileg ez nem volt céljuk, de jól felfogott érdekeik okán – politikailag aktivizálni fogják magukat, és nemcsak a demokratikus ellenzék jelöltjeinek kampányát segítik a jövőben, de elmennek majd a fideszes politikusok fórumaira is, hogy szembesítsék őket tetteikkel.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.