Szembemegy Lázárral, újraindul Mártély polgármestere

Kis-Magyarország

Putz Anita egyetlen ellenfele Ambrus István, Lázár János korábbi sofőrje lesz. Amúgy mindenki független.

Ketten indulnak a polgármesteri tisztségért a Csongrád-Csanád megyei Mártélyon az augusztus 7-ére kiírt időközi önkormányzati választáson: Putz Anita és Ambrus István. 

Tizenöten jelöltették magukat önkormányzati képviselőnek, a két polgármesterjelölt azonban nincs köztük: ők csak a településvezetői posztért versenyeznek, nem akarnak a másik ellenzéke lenni – derül ki a Hódpress összefoglalójából.

Mártélyon április 27-én oszlatta fel magát a képviselő-testület, azok után, hogy a választókerület országgyűlési képviselője, Lázár János azt nyilatkozta, nem tud együtt dolgozni a település polgármesterével, Putz Anitával, és jobban járnak a mártélyiak, ha új polgármestert választanak maguknak. 

Arról, hogy mitől romolhatott el ez a viszony, és ebben kinek milyen sara lehet, ebben a cikkben írtunk:

Putz Anita korábban együtt dolgozott Lázár Jánossal Rapcsák András vásárhelyi polgármester hivatalában. 2019-ben indult először a polgármesteri tisztért, akkor a Fidesz véleményét is kikérte, és nem kifogásolták az indulását. Később azonban kiderült, hogy a vásárhelyi polgármester, Márki-Zay Péter és a képviselő, Lázár János háborújában neki is állást kellene foglalnia, ami azért volt nehéz, mert a mártélyi önkormányzat közös polgármesteri hivatalt tart fönn a vásárhelyi önkormányzattal, ez a munkakapcsolat egymásra utaltsággal jár. Az sem használt a mártélyi polgármester és az országgyűlési képviselő kapcsolatának, hogy közvetlenül az önkormányzati választás után bezárták a mártélyi iskolát, és ebben a helyzetben a helyiek Lázártól azt várták, érje el, hogy megmásítsák a döntést. Putz Anitának később közzé kellett volna tennie a helyi médiában egy Márki-Zayt elítélő nyilatkozatot, amit előre megírtak helyette. Erre nem volt hajlandó. Később aztán tényleg Márki-Zay mellé állt, mert bízott abban, hogy változás jöhet.

Az, hogy Lázár János az azóta kialakult helyzetről mit gondol, és hogyan látja biztosítottnak Mártély jövőjét, jól látszik abból, hogy bejelentette, kit támogat az időközi választáson: Ambrus Istvánt, akiről szintén a Hódpress írta meg, hogy korábban Lázár sofőrjeként dolgozott állami szolgálatban, és van vállalkozása Mártélyon.

Putz Anita a Narancs.hu kérdésére kedden azt mondta, majdnem az utolsó pillanatig mérlegelte, elinduljon-e, miután nyilvánvaló volt, hogy Lázár nem akar vele együtt dolgozni, de végül felvette a kesztyűt. „Nehezen hoztam meg ezt a döntést, mert úgy éreztem, eleget harcoltam.

Aztán néhány idősebb helybeli leteremtett, mondván, mi az, hogy feladom, engem a falu választott meg, nem az a négy képviselő, aki fölállított, és ne keseredjek el, emelt fővel járhatok, és kutya kötelességem indulni, mert továbbra is vannak, akik bíznak bennem.

Azt nyilván nem lehet tudni, mennyien, de számítanak rám. Úgy döntöttem, legyen, így legalább tényleg igazi választás lesz” – mondta a 2019-ben megválasztott polgármester.

Putz Anita lépését latolgató véleménycikkben dokumentálta a Promenad24.hu is. A kormányközeli portál többek közt ezt írja:  „Gondoljuk csak át a helyzetet! Ha ez igaz, akkor a jelenlegi mártélyi polgármester úgy indulhat el az időközi választáson, hogy arról senki sem tud. Egy választáson induló politikus számára az egyik legfontosabb kérdés, hogy minél nagyobb nyilvánosságit kapjon a jelöltsége, a személye, a tervei. Titokban versenybe szállni egy választáson minimum érdekes, olyan, mintha valaki titokban, a vásárlók tudta nélkül akarna boltot nyitni.” 

A tizenöt képviselőjelölt között csak kettő olyan indul, aki áprilisban igennel voksolt a testület feloszlatására, a másik kettő ígéretéhez híven nem méreti meg magát. Indul viszont olyan jelölt, aki 2020-ban szintén szerette volna feloszlatni a képviselő-testületet, csak ebben nem támogatták elegen.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.