Azt már láttuk a mögöttünk hagyott, június 26-i időközi képviselő- és polgármester-választáson, hogy az ellenzék több helyütt el sem indult. A Narancs.hu elsőként írta meg, hogy Keszthelyen nem lesz kihívója Manninger Jenőnek (Fidesz-KDNP), akit azóta polgármesternek választottak a városban. Békéscsabán az egyik lakótelepi választókerületben az ellenzéki indulásának hiányában a helyben lila Fidesznek nevezett Hajrá Békéscsaba Egyesület jelöltje versengett a Fidesz-jelöltjével. Mint megírtuk, győzött a lila Fidesz.
Nem volt sokkal jobb a helyzet a július 3-i időközi önkormányzati választáson sem. Nem volt közös ellenzéki polgármester-jelölt Jász-Nagykun-Szolnok megyében Jászárokszálláson és Tiszavárkonyban, valamint a Csongrád-Csanád megyei Újszentivánon. De ahol indult közös ellenzéki jelölt, ott sem tudott győzni: az ellenzéki vezetésű Dunaújvárosban a helyi képviselői választáson a fideszes jelölt jutott a testületbe.
Lapunk nyomtatott kiadásában megjelent véleménycikkünkben még a július 3-i időközi választás előtt arról írtunk - a június 26-i voksolás tanulságait összegezve -, hogy tovább folytatódik az ellenzék vesszőfutása ott is, ahol indult közös jelöltjük. Megemlítettük: Békésen, az azonos nevű alföldi megye e kivsárosában nemhogy ellenzéki induló nem volt, hanem "konkrétan a Fidesz, a Mi Hazánk és a 2019-es választás előtt létrehozott helyi Kárpátia Kör jelöltjei közül lehetett választani".
„Nagyon üres a pártkassza és semmi esély nem volt a tisztes eredmény elérésére sem, nemhogy a győzelemre. Ráadásul az is várható volt, hogy nagyon alacsony lesz a részvétel, ezért az ellenzék nem indított jelöltet”
– mondta a Narancs.hu-nak Molnár Gábor, a helyi képviselő-testület egyetlen MSZP-s tagja. Hozzátette, olyan körzetről volt szó, ahol egy nagy szociális otthon, valamint nagyobb részben a fiatalabb korosztályba tartozó romák élnek. Az itt lévő önkormányzati lakások gondokát, Füredi Mihályt indította a Fidesz. Ez Molnár Gábor megítélése szerint olyan helyzeti előnyt jelentett, amit nem lehet kompenzálni. A teljesség kedvéért, a Mi Hazánk Mozgalom azt a Földesi Mihályt indította, aki listán bejutva már a testület tagja, a Kárpátia Kör pedig Szalkai Imrét. (Földesi tavasszal országgyűlésiképviselő-jelölt is volt.)
A választásra jogosult több mint 2100 voksolóból alig 330-an jelentek meg, ami valamivel több mint 15 százalékos részvételt jelent. A legtöbb voksot, 181-et a Fidesz jelölte kapta, 102-t Földesi Mihály, Szalkai Imre pedig 44-et. Az eredmény nyomán semmi nem változott a békési képviselő-testület összetételében. Egy lemondott fideszes helyett jutott be egy másik fideszes.
(Címlapképünk illusztráció)